تجارت الکترونیکی مدل مبادلات B2B


تجارت الکترونیکی مدل مبادلات B2B

مبادلات B۲B درلغت به هر گونه خرید، فروش و شراكت ، مبادلات پایاپای و یا هر نوع معاملات صورت گرفته بین دو شركت تجاری اطلاق می شود . پیش بینی شده تا سال ۲۰۰۴ در آمد حاصله از این روش تجاری به ۱/ ۵ میلیارد دلار برسد كه با تكیه به برخی از برآوردهای انجام شده، امكان افزایش این مبلغ نیز وجود دارد .عرصه تجاریB۲B ، سریعترین رشد را در میان شاخه های مختلف تجارت الكترونیكی داشته است.

پیشروان این عرصه از بازار B۲B و روشهای مبادلاتی آن ، برای ارتقای روشهای تجاری روی وب بهره می گیرند.روشهای مبادلاتی B۲B این امكان را برای تجارتهای گوناگون فراهم می سازد كه به راحتی به خرید و فروش ، حراج و توسعه خدمات و محصولاتشان بپردازند .افزایش كارایی این روش موجب كاهش چشمگیر هزینه ها می شود .از طرفی فراهم آوردن یك زنجیره غنی و موثر مدیریت فنی، برا ی استفاده از این گونه مدلهای تجاری ، از جنبه های پرهزینه این روشها به شمار می آید .

(www.icgcommerce.com)ICG Commerce System، سایتی است كه در آن تجار، مشتریان ، سرمایه گذاران ، فروشندگان و خریداران كالاها و هر مجموعه ای از ادغام ، این رسته ها را قادر می سازد تا به اجرای تراكنشها بر روی اینترنت بپردازند .

این سیستم از انواع مختلف مدلهای B۲C و B۲B و كلیه مدلهایی كه با تكیه بر این مدل ها شكل گرفته اند، پشتیبانی می كند .

سایت (www.tradeAccess.com)TradeAccess سعی در ایجاد نوعی رابطه در میان تجار و همچنین سهولت در انجام معاملات دارد .این سایت تمامی اسناد و ملزومات مورد نیاز برای یك قرار داد همكاری را فراهم كرده و آنها را بر روی وب منتشر می سازد .

مدل I to I كه از Industy to Industy صنعت با صنعت برخاسته است ، در www.itoi.com عرضه شده است .هدف از طراحی این سایت ایجاد نوعی تجارت داخلی مابین صنایع مختلف است .در این مدل سرویس هایی در زمینه صنایع شیمی ، انرژی ، سازه ها و مسائلی از این دست عرضه می شود .بازدیدكنندگان این سایت قادر هستند به روشهای قدیمی به خرید پرداخته ، در حراجها شركت كنند و به انجام مبادلات مختلف بپردازند .در یك مبادله ، مشتری یك درخواست برای تاجر می فرستد و سپس هر دو طرف سعی می كنند تا بر سر یك قیمت مناسب به توافق برسند .در طراحی این مدل تجاری، سعی بر این است تا بازار مناسبی برای خرید و فروش و مبادلات مواد شیمیایی، تجهیزات و خدمات مواد خام، ارائه شود .

نوعی دیگر از مبادلات B۲B را می توانید در سایت ework.com بیابید .در این سایت می توانید به راحتی پروژه های كوتاه مدت تجاری خود را با كمك و مبادله نیروهای كاری به اتمام برسانید eWork .سرتاسر بانك اطلاعاتی خود را برای یافتن بهترین ها در زمینه مورد نظر شما، جستجو می كند و بدین وسیله قادر خواهید بود به راحتی تمام پروژه های تجاری خود را به اتمام برسانید ework .تنها یكی از سایت هایی است كه امكان استفاده از منابع انسانی را برای تجارتهای گوناگون فراهم آورده است. انواع دیگر مبادلات B۲B در سایت www.cynomix.com و www.biz۲biz.com عرضه شده است .

● ارائه كنندگان سرویسهایB۲B

انجام تراكنشهای مالی بر روی اینترنت با وجود كاركردهای مناسب ارائه كنندگان سرویس هایB۲B ،بسیار آسانتر شده است، این تجارتخانه های الكترونیكی به دیگر تجارتخانه ها كمك می كنند تا به ارتقای سطح رویدادهای كاری، خط مشی سایت های كاری و همچنین ارائه سرویس های مربوط به مشتریان بپردازند و به طور كلی از مدیریت عمومی مناسب تری برخوردار شوند .

Ariba(www.ariba.com)،یكی از ارائه كنندگان سرویس های B۲B است .در این سایت راهكارهای مناسبی برای مشكلاتی چون ارائه راهكارهای مدیریتی ، فراهم سازی محصولات به بهترین نحو، ارائه سرویس به مشتریان و مسائلی دیگر از این قبیل یافت می شود .

Freemarkets.comیك بازار B۲B است كه خریداران و فروشندگان را با یكدیگر آشنا می كند .

كمپانیهایی كه دارای اقلام مازاد هستند ، می توانند به راحتی كالاهای خود را در بازارهای رایگان این سایت به فروش برسانند .

این بازارهای رایگان ، مخصوص مواردی چون دارایی ها، تجهیزات و موادخامی كه به آسانی به فروش نمی رسند، طراحی شده است .

به دلیل رقابت شدیدی كه بین كمپانیهای مختلف بر سر جذب مشتری در وب وجود دارد، این امر در راس اولویتها قرار گرفته است ، حتی مهمتر از مسائلی چون راضی نگاه داشتن مشتریان ، قاعدتا رفع مشكلات مشتریان و سرویس دهی مناسب مهمترین مسائل هستند Live person.com .

روش مناسبی برای ارتقای سطح سرویس دهی به مشتریانش بر روی وب ابداع كرده است.این سایت با ارائه یك اتاق گفتگوی مبتنی بر متن (text-based) و در اختیار گذاشتن امكانات لازم ، شرایط اتصال كلیه شركت كنندگان در گفتگو را با مركز پشتیبانی این سایت فراهم آورده است .تنها با كلیك بر روی یك آیكن خاص در سایت ، كاربر قادر است ، به منظور حل مشكل خود به صورت مستقیم با نماینده شركت به گفتگو بپردازد .چگونگی كاركرد این سیستم را می توانید در سایت LivePerson.com مشاهده كنید .

● مدلهای بازرگانی و واگذاری وام

یكی دیگر از عرصه های تجارت الكترونیكی كه با رشد بسیار سریعی روبروبوده ، داد و ستد مسائل امنیتی به صورتOnline ، است .در نیمه اول سال۱۹۹۹ ، كمپانی U.S Bancorp Piper Jaffry به تنهایی به ۳۷ درصد تجار خرده فروش سرویس های امنیتی ارائه كرده كه این رقم با رشد ۳۰ درصدی نسبت به نیمه دوم سال قبل روبرو بوده است .

كلیه داد و ستد كالاها تنها به وسیله واسطه هایی كه در ازای ارائه خدمات ، حق كمیسیون دریافت می كردند، انجام می پذیرفت و استقبال از این پدیده ، باعث ظهور مراكزی كه این گونه خدمات را بر روی وب ارائه می كردند، شد .سایت های بازرگانی ، امكان كاوش در مورد مسائل امنیتی ، خرید، فروش و مدیریت تمام سرمایه تان را از روی میز كار شما، فراهم می سازند .روشهای بازرگانی Online اغلب مقرون به صرفه تر از واسطه های قرار دادی هستند .

یكی از پیشروان عرصه بازرگانی در اینترنت به شمار می آید وسایت های، charles Schwab(www.schawb.com):DLJ Direct(www.dljdirect.com) ، Fidelity Investment(www.Fidelity.com)سرویس های مشابهی را ارائه می كنند .

● E*TRADE

E*TRADEیكی از پیشروان عرصه بازرگانی بر روی وب به شمار می آید .این كمپانی در سال ۱۹۸۲ به منظور ارائه روزانه لیستهای سهام به شركتهای سرمایه گذاری تاسیس شد .همراه با رشد و توسعه وب در شركت E*TRADE نیز وب سایت خود را در آدرس www.eTrade.com ایجاد كرد .در این سایت هر سرمایه گذار قادر است تا سرمایه خود را بدون احتیاج به واسطه گران ، مدیریت كند .

در E*TRADE شما قادر هستید تا به خرید و فروش و جستجو در میان سهام بپردازید اگر اطلاعات مختصری در مورد خرید و فروش سهام داشته باشید، می توانید از دو بازی موجود در سایت استفاده كنید .در هر یك از این بازیها از fake پول بازی برای داد و ستد سهام، استفاده می شود .هر بازیكن كار را با صد هزار دلار آغاز می كند و تمام بازیكنان بر جداول ، نمودارها و آخرین مقالات خبری دسترسی دارند تا بتوانند بهترین زمینه سرمایه گذاری را بیابند.در این سایت هیچ گونه خطری برای از دست دادن پول واقعی وجود ندارد و بدین ترتیب كاربران با خیالی آسوده به كار با استراتژیهای مختلف تجاری ، می پردازند .

انجام هر پروسه بازرگانی حدود ۱ دقیقه به طول می انجامد .مسلما هدف از انجام هر بازی، افزایش سرمایه اولیه است. بازیهای موجود در سایت E*TRADE روشهای بسیار مناسبی برای كسب تجربه مبتدیان در زمینه تجارت الكترونیكی و بازرگانی بر روی اینترنت است. هر بازی یك ماه به طول می انجامد و در پایان هر بازی، به ۳۲ نفر از بازیكنانی كه بیشترین سرمایه را جمع آوری كرده اند، جایزه تعلق می گیرد .