rss|آر.اس.اس در سه سوت!

rss|آر.اس.اس در سه سوت!

اصلاً معلوم هست که این آر.اِس.اِس لعنتی یک‏باره از کجا پیدایش شد؟ چرا هرجا می‏روم با این شستی‏های کوچک نارنجی‏رنگ مواجه می‏شوم؟ و چرا هروقت روی یکی از آن لینک‏ها کلیک می‏کنم، یک سری حروفِ خرچنگ‏قورباغه‏ای در مرورگرِ خود می‏بینم؟آر.اِس.اِس یک روش سریع و ساده برای تولید و استفاده‏ی مطالبِ سندیکایی مانند عناوین خبری و اطلاعیه‏هاست. بعضی از وِب‏سایت‏ها از آر.اِس.اِس استفاده می‏کنند تا گزیده‏ی مقالات و مطالبِ خود را در اختیار خوانندگانی قرار دهند که به علت مشغولیت فراوان‏شان، وقتِ کند‏و‏کاو در آن سایت‏ها و پیدا‏کردنِ مطالب مورد علاقه‏ی خود را ندارند. سایت‏های دیگر از آر.اِس.اِس استفاده می‏کنند تا تولید محصولات جدید را به مشتریان‏شان اعلام کنند و یا آن‏ها را در جریانِ تولیداتِ آتی خود قرار دهند.برای آن‏که به نحو احسن از آر.اِس.اِس سردر بیاورید،کافی است به ازای هر یک از این سه مرحله، یک سوت بزنید!

۱) از یک گِردْ‏آورنده استفاده کنید.

ساده‏ترین روش برای تجربه‏کردنِ آر.اِس.اِس استفاده از یک گماشته‏ی آر.اِس.اِس است. چنین نرم‏افزاری وظیفه دارد مطالب و اخبار جدید را از مجاری آر.اِس.اِس برای‏تان گِردآورده و آن‏ها را در معرضِ دیدتان قرار ‏دهد.

یکی از این نرم‏افزارها را به ‏نام Pluck می‏توانید از روی بَرعکسِ۹۴ نصب کنید. نرم‏افزار پِلاک مبتنی بر مرورگر اینترنت است، ولی نرم‏افزار دیگری نیز روی بَرعکسِ‏۹۴ به نام Abilon وجود دارد که به‏طور مستقل عمل می‏کند. هر دوی این برنامه‏ها را نصب کنید و ببینید با کدامْ‏‏یک زودتر اُخت می‏شوید. وقتی که انتخاب خود را کردید، تقریباً برای زدنِ سوتِ بعدی آماده هستید!

۲) به مجاری خبری بچسبید!

در هر سایتی که یک دکّه‏ی آر.اِس.اِس زده‏ باشند، مجاری مختلفی نیز برای تغذیه‏ی آن به چشم می خورد؛ برای مثال یک مجرا برای تمام مقالات موجود در آن سایت، یک مجرا برای مقالات تخصصی، و مجاری مشخص‏تری برای سَر‏فصل‏های مشخص‏تر. یکی از مجراهایی را که بیشتر دوست دارید، انتخاب کرده و سپس آن را کپی نموده و در بخش متناسبِ گرد‏آورنده‏ی آر.اِس.اِس خود درج نمایید.

در اکثر مرورگرها، شما می‏توانید روی لینک مزبور- که یک شستی نارنجی رنگ XML یا RSS است- کلیکِ راست کرده و از منوی متعاقبِ آن، گزینه‏ی Copy Shortcut یا چیزی شبیه این را انتخاب کنید. اما بعضی از گِرد‏آورنده‏های هوشمندِ آر.اِس.اِس، به صورت خودکار مجاری اخبار را در هر سایتی که در حال بازدید از آن باشید تشخیص می‏دهند، بنابراین دیگر لزومی ندارد خودتان را با کپی‏کردن و درج نمودن به زحمت بیندازید.

۳) مطالب را بخوانید

مجاری خبر در اکثر سایت‏ها شامل حجم زیادی از اطلاعات و اخباری است که قطعاً می‏توانید از میان آن‏ها روی چیزی که بیش‏تر اهل آن هستید، انگشت بگذارید.

نکته‏ی کلیدی در فن‏آوری جدید آر.اِس.اِس آن است که دیگر مجبور نیستید هر روز به یک سایت سر بزنید تا ببینید چه چیز تازه‏ای منتشر کرده‏ است. به کمکِ نرم‏افزارهای گرد‏آورنده‏ی خبر، شما می‏توانید آن سایت‏ها را زیر نظر بگیرید و به محضِ انتشار هر مطلب جدید، بلافاصله در جریان‏شان قرار بگیرید.

امّا این همه‏ی آن کاری نیست که می‏توانید با مجاری خبری و دکّه‏های آر.اِس.اِس انجام دهید. به تدریج با وارد شدن به این مقوله خودتان پی‏خواهید برد که این فن‏آوری جدید چه امتیازاتِ فراوانی دارد و در زمانه‏ای که هر ثانیه‏اش هم حساب است، چقدر در وقت‏تان صرفه‏جویی می‏کند.