رپورتاژ چیست؟

1+

تعریف رپورتاژ یا رپرتاژ (Advertorial)

به مطالب موجود در مجله، روزنامه، محتوای وب سایت و … که به نظر می رسد توسط خود مجموعه تهیه شده است، اما تبلیغات هستند و بابت آن پول پرداخت می شود؛ رپورتاژ آگهی می گویند. رپورتاژ همچنین می تواند در فرم ویدئو نیز ظاهر شود.

در واقع وقتی مخاطبان یک رسانه ای با یک آگهی در آن مواجه می شوند، تصور می کنند این آگهی بی طرفانه گرداوری شده است در صورتی که این گزارش مجموعه ای از تلاش های سازمان یافته برای جهت دهی ذهنی مخاطب نسبت به یک محصول یا خدمت است.

تاریخچه رپورتاژ:

به گفته ویکی پدیا

رپورتاژ آگهی برای اولین بار در سال ۱۹۴۵ به ادبیات انتقادی رسانه‌ها اضافه شد. به دلیل اعتماد مخاطبان به رسانه‌ها، رپورتاژ آگهی‌ها بسیار موثرند و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سختی علیه رپورتاژ آگهی‌ها تصویب شده و می‌شود.

در ایران در سال های اخیر، در فضای مجازی خصوصا اینستاگرام شاهد این هستیم که سلبریتی ها و افراد محبوب با تعریف داستان یا خاطره ای در لفافه از محصولی سخن می گویند، این داستان ها به گونه ای هوشمندانه بیان می شوند که در مرحله اول به نظر نمی رسد که تبلیغ باشد و فقط باعث ثبت یک برند یا نام در ذهن مخاطب می شود،اما در پشت صحنه این اتفاقات، مبالغی مبادله می شود تا باعث ماندگاری آن نام در ذهن بازدید کننده ها شود.

تاثیر رپورتاژ روی فروش:

در رپورتاژ از هنر خاصی بهره گرفته می‌شود تا در مورد یک سازمان،شرکت، برند، محصول یا خدمت؛ توضیحاتی داده شود که هدف اصلی از این توضیحات، تبلیغ آن محصول یا کسب و کار است.اگر این آگهی بر روی اصول رپورتاژ نویسی تنظیم شده باشد، علاوه بر آشنایی مشتری با آگاهی دهنده، می تواند اثرگذاری بلند مدتی در ذهنیت او ایجاد کند و در طولانی مدت باعث برندینگ شود.

از آنجا که در رپورتاژ رسانه ها بصورت آشکارا تبلیغ نمی کنند، می توانند اطلاعات مفیدتری را ارائه دهند و مصرف کنندگان احتمال بیشتری دارند که به آنها توجه کنند و آنها را بخوانند، نسبت به اینکه این آگهی ها بصورت سنتی که در صفحات مخصوص منتشر شود. آگهی دهنده همچنین فرصتی را برای اطلاعات قابل توجهی در مورد مزایای محصول یا خدمات دارد که معمولا در آگهی های سنتی ملزم است روی چند تصویر متن سنگینی قرار دهد که عموما منتهی به جذب مشتری نخواهند شد. تبلیغ بصورت رپورتاژ در کنار محتوای منظم رسانه ها ظاهر می شوند، اما ممکن است با عنوان “حمایت شده” یا “بخش ویژه تبلیغاتی” نام گذاری شود.

از جمله مزیت این نوع تبلیغ می توان به مرتبط بودن مخاطب با نوع خدمت یا محصول اشاره کرد، مثلا برای تبلیغ یک مجموعه طراحی سایت از رسانه هایی با موضوع ادبی استفاده نمی شود و در سایت ها و نشریات حوزه IT این آگهی درج می شود.

تاثیر رپورتاژ روی سئو
تاثیر رپورتاژ روی فروش

رپورتاژ می تواند در سئو سایت موثر باشد؟

تاثیر رپورتاژ در بازریابی آنلاین

اگر متن رپورتاژ براساس قواعد سئوی محتوایی تهیه شود و در