رپورتاژ چیست؟

تعریف رپورتاژ یا رپرتاژ (Advertorial)

به مطالب موجود در مجله، روزنامه، محتوای وب سایت و … که به نظر می رسد توسط خود مجموعه تهیه شده است، اما تبلیغات هستند و بابت آن پول پرداخت می شود؛ رپورتاژ آگهی می گویند. رپورتاژ همچنین می تواند در فرم ویدئو نیز ظاهر شود.

در واقع وقتی مخاطبان یک رسانه ای با یک آگهی در آن مواجه می شوند، تصور می کنند این آگهی بی طرفانه گرداوری شده است در صورتی که این گزارش مجموعه ای از تلاش های سازمان یافته برای جهت دهی ذهنی مخاطب نسبت به یک محصول یا خدمت است.

تاریخچه رپورتاژ:

به گفته ویکی پدیا

رپورتاژ آگهی برای اولین بار در سال ۱۹۴۵ به ادبیات انتقادی رسانه‌ها اضافه شد. به دلیل اعتماد مخاطبان به رسانه‌ها، رپورتاژ آگهی‌ها بسیار موثرند و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سختی علیه رپورتاژ آگهی‌ها تصویب شده و می‌شود.

در ایران در سال های اخیر، در فضای مجازی خصوصا اینستاگرام شاهد این هستیم که سلبریتی ها و افراد محبوب با تعریف داستان یا خاطره ای در لفافه از محصولی سخن می گویند، این داستان ها به گونه ای هوشمندانه بیان می شوند که در مرحله اول به نظر نمی رسد که تبلیغ باشد و فقط باعث ثبت یک برند یا نام در ذهن مخاطب می شود،اما در پشت صحنه این اتفاقات، مبالغی مبادله می شود تا باعث ماندگاری آن نام در ذهن بازدید کننده ها شود.

تاثیر رپورتاژ روی فروش:

در رپورتاژ از هنر خاصی بهره گرفته می‌شود تا در مورد یک سازمان،شرکت، برند، محصول یا خدمت؛ توضیحاتی داده شود که هدف اصلی از این توضیحات، تبلیغ آن محصول یا کسب و کار است.اگر این آگهی بر روی اصول رپورتاژ نویسی تنظیم شده باشد، علاوه بر آشنایی مشتری با آگاهی دهنده، می تواند اثرگذاری بلند مدتی در ذهنیت او ایجاد کند و در طولانی مدت باعث برندینگ شود.

از آنجا که در رپورتاژ رسانه ها بصورت آشکارا تبلیغ نمی کنند، می توانند اطلاعات مفیدتری را ارائه دهند و مصرف کنندگان احتمال بیشتری دارند که به آنها توجه کنند و آنها را بخوانند، نسبت به اینکه این آگهی ها بصورت سنتی که در صفحات مخصوص منتشر شود. آگهی دهنده همچنین فرصتی را برای اطلاعات قابل توجهی در مورد مزایای محصول یا خدمات دارد که معمولا در آگهی های سنتی ملزم است روی چند تصویر متن سنگینی قرار دهد که عموما منتهی به جذب مشتری نخواهند شد. تبلیغ بصورت رپورتاژ در کنار محتوای منظم رسانه ها ظاهر می شوند، اما ممکن است با عنوان “حمایت شده” یا “بخش ویژه تبلیغاتی” نام گذاری شود.

از جمله مزیت این نوع تبلیغ می توان به مرتبط بودن مخاطب با نوع خدمت یا محصول اشاره کرد، مثلا برای تبلیغ یک مجموعه طراحی سایت از رسانه هایی با موضوع ادبی استفاده نمی شود و در سایت ها و نشریات حوزه IT این آگهی درج می شود.

تاثیر رپورتاژ روی سئو
تاثیر رپورتاژ روی فروش

رپورتاژ می تواند در سئو سایت موثر باشد؟

تاثیر رپورتاژ در بازریابی آنلاین

اگر متن رپورتاژ براساس قواعد سئوی محتوایی تهیه شود و در پیج هایی با رنک بالا منتشر گردد،شما در واقع با یک تیر دونشان زده اید، چون در متن رپورتاژ به وب سایت شما لینک فالو داده می شود، افراد زیادی به وب سایت شما سرخواهند زد وبا هر بازدید ربات‌های گوگل آن را ثبت می کنند و امتیاز ویژه‌ای برای وب سایت شما درنظر می گیرند و باعث بالا آمدن در نتایج جست و جوی گوگل و بهبود رنکینگ شما خواهد شد؛ پس هم موجب آگاهی مشتریان از کسب و کار شما می شوند و هم سئو سایت شما را بهبود می بخشد.

 رپورتاژها در چه وبسایت هایی انجام شود؟

 1. معتبر باشد: هرچه سایتی که روی آن رپورتاژ را انجام می دهید، معتبرتر باشد، سرعت ایندکس شدن سایت خبری بالا می رود که این خود موجب میشود لینک سایت شما زودتر مورد کرال قرار گیرد.
 2. در حوزه فعالیت های شما باشد: اگر فعالیت های وب سایتی که به شما رپورتاژ می دهد، در حوزه سایت خودتان باشد، این تاثیر به دلیل نزدیک بودن جامعه مخاطبین، چند برابر می شود.
 3. سایت های خبری: به دلیل اینکه سایت های خبری معمولا رنکینگ و دامین آتوریتی بالایی دارند و از این رو بهترین گزینه برای انتشار رپورتاژ هستند.

نمونه سایت های خوب برای رپورتاژ

زومیت، بیتوته، عصر ایران، آفتاب و همچنین خبرگزاری هایی همچون الف، خبر آنلاین، افکار نیوز و ده ها وب سایت دیگر از جمله مکان های مناسب برای رپورتاژ آگهی شما می باشند.

معایب رپورتاژ آگهی:

 • رپورتاژ ممکن است گمراه کننده باشد، به همین منظور قوانین بسیاری وضع شده است که مخاطب دچار مشکل نشود.
 • رپورتاژ نسبت به سایر تبلیغات گران تر است، اما به همان نسبت تاثیر بیشتری در ذهن مخاطب می گذارد؛ تبلیغاتی مثل تبلیغات چاپی تنها در هفته اول مورد توجه قرار می گیرد و به مرور از ذهن مشتری پاک می شود.

قیمت های رپورتاژ آگهی

قیمت ها بسته به تعداد بازدیدکننده و محبوبیت وب سایت ها متفاوت است، اما بطور حدودی هزینه درج آگهی از 200.000 تومان شروع و تا 1.500.000 تومان متغیر خواهد بود.

چگونه یک محتوای موثر برای رپورتاژ آگهی تهیه کنیم؟

 • متن رپرتاژ نباید صرفا جهت تبلیغ باشد و باید مقاله یا خبری را به اطلاع کاربر برساند.
 • محتوا باید خلاقانه تهیه شده باشد و هر نوشته و تصویری مناسب انتشار نیست.
 • استفاده از تیتر مناسب و جذاب می تواند تاثیر بیشتر روی مخاطب ایجاد کند.
 • محتوای تبلیغاتی باید با موضوع رسانه ای که آگهی روی آن رپورتاژ میشود، مطابقت داشته باشد.
 • به نوع فونت مورد استفاده و سایر عناصر بصری باید توجه گردد.
 • همچنین باید از لحن و سبک مشابه به عنوان رسانه ای که در آن قرار دارند استفاده کنند، یعنی توجه به طول جمله، سطح جزئیات، انتخاب زبان، طول کلی آگهی و سبک داستان سرایی بسیار حائز اهمیت است.

همینطور که مشاهده می کنید برای اینکه رپورتاژ خوب، لازم است دانش کافی داشته باشید و حساب شده عمل کنید،پس برای بازتاب خوب یک آگهی و تاثیر بلند مدت آن در ذهن مخاطب،از افراد یا مجموعه هایی کمک بگیرید که سابقه خوبی در این کار دارند.

نمونه ای از رپورتاژ آگهی خوب

ما مفتخریم بهترین ها، ما را برای تهیه محتوای مناسب و انتشار روی رسانه های معتبر برگزیده اند.

نمونه ای از رپورتاژ ما برای مشتریان:

https://www.zoomit.ir/2017/8/12/190446/hezareh-tenders-auction/

 

برای خرید رپورتاژ گهی با قیمت مناسب میتوانید از پلتفرم توزیع و انتشار رپورتاژ آگهی تسمینو استفاده کنید