نحوه محاسبه قیمت و تعرفه هر کلیک در تبلیغات گوگل

مزایده گوگل ادوردز به چه شکل است؟

برای درک تبلیغات در گوگل بهتر است با جایگاه آن آشنا شویم؛

هنگامی که جستجوگر مطلبی را در گوگل سرچ میکند، گوگل به عنوان یک واسط آن را به مرتبط ترین و مفید ترین صفحات ارجاع می دهد که ممکن است برخی از این صفحات تبلیغات در گوگل باشند.

گوگل ادوردز واسطه جستجوگر و تبلیغ کننده
گوگل ادوردز

 

همانطور که می دانید گوگل یک موتور جستجوگر حرفه ای است و هرگز حاضر نمی شود با تبلیغات غیر استاندارد و یا غیر مرتبط، جامعه مخاطبین خود را کاهش دهد.

با هر بار جستجوی یک کلمه یا جمله در گوگل، یک مزایده بصورت زنده انجام می گیرد، به همین دلیل است که با هربار جست و جوی مطلبی یکسان، ممکن است نتایج متفاوتی ظاهر گردد.

  • اما این مزایده به چه صورت است؟
  • چه چیزهایی در مزایده موثر است؟
  • چطور می توانیم در مزایده شرکت کنیم و در نتایج اولیه ظاهر شویم؟

مزایده ادوردز یا Adwords Auction چیست؟

فرایندی که با هر جستجوی Google اتفاق می افتد تا تصمیم بگیرد که کدام آگهی، برای این جستجو نشان داده شود و این نمایش با چه اولویتی انجام گیرد (یا اینکه آگهی اصلا نشان داده نشود)، مزایده گوگل ادوردز می گویند.

سیستم مزایده تبلیغات گوگل چطور کار می کند؟

  1. هنگامی که شخصی کلمه ای را جستجو می کند، سیستم AdWords تمامی آگهی هایی که کلمات کلیدی جستجو شده با آن مطابقت دارد را پیدا می کند.
  2. از بین این تبلیغات، سیستم ادوردز هر کدام از آگهی هایی که موارد واجد شرایط را نادیده بگیرد، مانند آگهی هایی که هدفشان یک کشور خاص است یا آگهی هایی که قوانین ادوردز را نقض کرده باشند، حذف می کند.
  3. از میان آگهی های باقی مانده، تنها آن هایی که رتبه بندی آگهی (Ad Rank) کافی دارند ممکن است نشان داده شود. رتبه آگهی ترکیبی از پیشنهاد شما برای هزینه ی پرداختی، امتیاز کیفی آگهی (Quality Score)، آستانه رتبه آگهی سایر تبلیغات، زمینه جستجوی شخص و تأثیر پذیری برنامه های افزودنی و سایر فرمت های تبلیغاتی است.
adwords auction
مزایده ادوردز

به گفته خود گوگل ادوردز:

به یا داشته باشید که حتی اگر رقیبان شما بیشتر هزینه کرده باشند، شما باز هم می توانید موقعیت بالاتری را با قیمت پایین تر – با استفاده از کلمات کلیدی بیشتر و کیفیت آگهی بالاتر و..- بدست آورید.
از آنجا که فرآیند مزایده برای هر جستجو در Google تکرار می شود، هر مزایده می تواند نتایج مختلفی داشته باشد که بسته به رقابت در همان لحظه است. بنابراین مشاهده برخی از نوسانات موقعیت تبلیغ شما در صفحه و اینکه آیا آگهی شما را نشان می دهد، امری عادی است.

امتیاز کیفی یا Quality Score چیست؟

نمره کیفیت، برآورد کیفیت آگهی ها براساس کلمات کلیدی و صفحات فرود است. تبلیغات با کیفیت بالا می تواند به قیمت پایین تر و در موقعیت های تبلیغاتی بهتر ظاهر شوند.

نمره کیفیت عددی است در بازه 1 تا 10 که در ستون وضعیت “Status” برای کلمه کلیدی، گزارش داده می شود.

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل adwords
امتیاز کیفی در گوگل ادوردز

چه چیزهایی در امتیاز کیفی موثرند؟

  1. نرخ کلیک (CTR) وب سایت شما
  2. کیفیت و ارتباط با صفحه فرود (Landing Page Experience)
  3. ارتباط متن آگهی شما با آنچه جست و جو شده (Ad Relevance)
  4. تاریخه عملکرد حساب کاربری AdWords شما

در ادامه راجع به هرکدام از این موارد به اختصار توضیح خواهیم داد:

1.نرخ کلیک (CTR)

نرخ کلیک یک نسبت است که نشان می دهد چند درصد از افرادی که آگهی شما را دیده اند، روی آن کلیک کردند. از CTR می توان برای سنجش میزان کارایی کلمات کلیدی و آگهی ها استفاده نمود.(روش محاسبه CTR )
هر یک از آگهی ها و کلمات کلیدی شما CTR خود را دارد که در حساب شما ذکر شده اند و به راحتی می توانید آن را ببینید.
CTR بالا بدین معنی است که کاربران، تبلیغات شما را مفید و مناسب می بینند.
شما می توانید از CTR برای سنجش این استفاده کنید که تبلیغات و کلمات کلیدی شما موفق عمل کرده اند یا نیاز به بهبود دارد . هرچه کلمات کلیدی و آگهی های شما بیشتر مربوط به یکدیگر و به کسب و کار شما باشد، بیشتر احتمال دارد که یک کاربر پس از جستجو بر روی صفحه شما کلیک کند.

2.کیفیت و ارتباط با صفحه فرود (Landing Page Experience)

این نیز یکی دیگر از معیار های اندازه گیری است که AdWords استفاده می کند تا میزان مفید بودن صفحه فرود شما را برای افرادی که روی آگهی شما کلیک می کنند برآورد کند.

گرداوری کلمات کلیدی موردنیاز کاربر،سرعت لود مناسب و تجربه کاربری یا User Experience خوب منجر به بالا رفتن صفحه ورود خواهد شد.

 

3.ارتباط متن آگهی (Ad Relevance)

برخی از وب سایت ها با قراردادن کلیدواژه های پرکاربرد، مخاطب را به صفحات بی ربط ارجاع می دهند تا بازدیدها را را افزایش دهند، گوگل با الگوریتم های مخصوص این تشابه را اندازه گیری می کند و در صورت پایین بودن این ارتباط، امتیاز صفحه را پایین می آورد.

بنابراین بسیار مهم است که از کلیدواژه تان به اندازه کافی در متن آگهی استفاده کنید.

4.تاریخچه عملکرد حساب کاربری AdWords

اینکه گوگل چگونه تاریخچه حساب ادوردز را ارزیابی می کند، آن را اعلام نکرده است! اما جهت اطمینان سعی کنید کار خود را به مجموعه ای بسپارید که سابقه خوبی در این زمینه دارد و نمونه آگهی های آن جایگاه مناسبی در جستجوی گوگل دارند.

هزینه پیشنهادی به ازای هر کلیک (Max CPC)

شما باید مبلغی را به عنوان مبلغ حداکثری، برای هرکلیک روی آگهی خود تعیین کنید.

به عنوان مثال اگر مبلغ پیشنهادی شما یک دلار باشد، در مزایده قرار می گیرد و اگر کسی با امتیازات نسبتا برابر، مبلغی بیشتر از یک دلار در نظر گرفته باشد، در رتبه بالاتری قرار می گیرد؛ پس توجه داشته باشید که باید هزینه ای که در نظر میگیرید معقول باشد.

این هزینه برای کسب و کارهای مختلف متفاوت است اما معمولا بین 1 تا 3 دلار خواهد بود.
البته این هزینه ماکسیمم است و معمولا هزینه هر کلیک برای شما کمتر محاسبه می گردد.

هزینه هر کلیک Max CPC ادوردز
هزینه پیشنهادی هر کلیک

رتبه بندی آگهی (Ad Rank)

با توجه به آنچه بالاتر گفته شد رتبه بندی آگهی شما نتیجه موارد ذکر شده است که به صورت زیر محاسبه مب گردد:

رتبه آگهی ادوردز
رتبه بندی آگهی (Ad Rank)

در نتیجه باید تلاش کنید با نسبت خوبی این دو گزینه را بالا ببرید تا سریعتر بین نتایج جست و جوی گوگل ظاهر شوید.

بعد از آشنایی با مفاهیم امتیاز کیفی (quality score)، حداکثر هزینه هر کلیک (max cpc) و رتبه آگهی (ad rank) ، به یک نمونه مزایده ادوردز توجه کنید:

نمره آگهی در ادوردز
مزایده ادوردز

همانطورکه در تصویر مشاهده می کنید، کاربر چهارم حاضر شده است که هزینه بیشتری صرف کند ولی به دلیل امتیاز کیفی پایین در رتبه پایین تری قرار می گیرد و همچنین هزینه بیشتری نیز می پردازد؛ پس به این موضوع توجه ویژه ای کنید.

در آینده سعی می کنیم مطالبی برای بالا بردن امتیاز کیفی ارائه کنیم.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما در تماس باشید.

تبلیغ در گوگل
تبلیغ دات کام