تجارت الکترونیکی مدل مبادلات B2B


تجارت الکترونیکی مدل مبادلات B2B

مبادلات B۲B درلغت به هر گونه خرید، فروش و شراکت ، مبادلات پایاپای و یا هر نوع معاملات صورت گرفته بین دو شرکت تجاری اطلاق می شود . پیش بینی شده تا سال ۲۰۰۴ در آمد حاصله از این روش تجاری به ۱/ ۵ میلیارد دلار برسد که با تکیه به برخی از برآوردهای انجام شده، امکان افزایش این مبلغ نیز وجود دارد .عرصه تجاریB۲B ، سریعترین رشد را در میان شاخه های مختلف تجارت الکترونیکی داشته است.

پیشروان این عرصه از بازار B۲B و روشهای مبادلاتی آن ، برای ارتقای روشهای تجاری روی وب بهره می گیرند.روشهای مبادلاتی B۲B این امکان را برای تجارتهای گوناگون فراهم می سازد که به راحتی به خرید و فروش ، حراج و توسعه خدمات و محصولاتشان بپردازند .افزایش کارایی این روش موجب کاهش چشمگیر هزینه ها می شود .از طرفی فراهم آوردن یک زنجیره غنی و موثر مدیریت فنی، برا ی استفاده از این گونه مدلهای تجاری ، از جنبه های پرهزینه این روشها به شمار می آید .

(www.icgcommerce.com)ICG Commerce System، سایتی است که در آن تجار، مشتریان ، سرمایه گذاران ، فروشندگان و خریداران کالاها و هر مجموعه ای از ادغام ، این رسته ها را قادر می سازد تا به اجرای تراکنشها بر روی اینترنت بپردازند .

این سیستم از انواع مختلف مدلهای B۲C و B۲B و کلیه مدلهایی که با تکیه بر این مدل ها شکل گرفته اند، پشتیبانی می کند .

سایت (www.tradeAccess.com)TradeAccess سعی در ایجاد نوعی رابطه در میان تجار و همچنین سهولت در انجام معاملات دارد .این سایت تمامی اسناد و ملزومات مورد نیاز برای یک قرار داد همکاری را فراهم کرده و آنها را بر روی وب منتشر می سازد .

مدل I to I که از Industy to Industy صنعت با صنعت برخاسته است ، در www.itoi.com عرضه شده است .هدف از طراحی این سایت ایجاد نوعی تجارت داخلی مابین صنایع مختلف است .در این مدل سرویس هایی در زمینه صنایع شیمی ، انرژی ، سازه ها و مسائلی از این دست عرضه می شود .بازدیدکنندگان این سایت قادر هستند به روشهای قدیمی به خرید پرداخته ، در حراجها شرکت کنند و به انجام مبادلات مختلف بپردازند .در یک مبادله ، مشتری یک درخواست برای تاجر می فرستد و سپس هر دو طرف سعی می کنند تا بر سر یک قیمت مناسب به توافق برسند .در طراحی این مدل تجاری، سعی بر این است تا بازار مناسبی برای خرید و فروش و مبادلات مواد شیمیایی، تجهیزات و خدمات مواد خام، ارائه شود .

نوعی دیگر از مبادلات B۲B را می توانید در سایت ework.com بیابید .در این سایت می توانید به راحتی پروژه های کوتاه مدت تجاری خود را با کمک و مبادله نیروهای کاری به اتمام برسانید eWork .سرتاسر بانک اطلاعاتی خود را برای یافتن بهترین ها در زمینه مورد نظر شما، جستجو می کند و بدین وسیله قادر خواهید بود به راحتی تمام پروژه های تجاری خود را به اتمام برسانید ework .تنها یکی از سایت هایی است که امکان استفاده از منابع انسانی را برای تجارتهای گوناگون فراهم آورده است. انواع دیگر مبادلات B۲B در سایت www.cynomix.com و www.biz۲biz.com عرضه شده است .

● ارائه کنندگان سرویسهایB۲B

انجام تراکنشهای مالی بر روی اینترنت با وجود کارکردهای مناسب ارائه کنندگان سرویس هایB۲B ،بسیار آسانتر شده است، این تجارتخانه های الکترونیکی به دیگر تجارتخانه ها کمک می کنند تا به ارتقای سطح رویدادهای کاری، خط مشی سایت های کاری و همچنین ارائه سرویس های مربوط به مشتریان بپردازند و به طور کلی از مدیریت عمومی مناسب تری برخوردار شوند .

Ariba(www.ariba.com)،یکی از ارائه کنندگان سرویس های B۲B است .در این سایت راهکارهای مناسبی برای مشکلاتی چون ارائه راهکارهای مدیریتی ، فراهم سازی محصولات به بهترین نحو، ارائه سرویس به مشتریان و مسائلی دیگر از این قبیل یافت می شود .

Freemarkets.comیک بازار B۲B است که خریداران و فروشندگان را با یکدیگر آشنا می کند .

کمپانیهایی که دارای اقلام مازاد هستند ، می توانند به راحتی کالاهای خود را در بازارهای رایگان این سایت به فروش برسانند .

این بازارهای رایگان ، مخصوص مواردی چون دارایی ها، تجهیزات و موادخامی که به آسانی به فروش نمی رسند، طراحی شده است .

به دلیل رقابت شدیدی که بین کمپانیهای مختلف بر سر جذب مشتری در وب وجود دارد، این امر در راس اولویتها قرار گرفته است ، حتی مهمتر از مسائلی چون راضی نگاه داشتن مشتریان ، قاعدتا رفع مشکلات مشتریان و سرویس دهی مناسب مهمترین مسائل هستند Live person.com .

روش مناسبی برای ارتقای سطح سرویس دهی به مشتریانش بر روی وب ابداع کرده است.این سایت با ارائه یک اتاق گفتگوی مبتنی بر متن (text-based) و در اختیار گذاشتن امکانات لازم ، شرایط اتصال کلیه شرکت کنندگان در گفتگو را با مرکز پشتیبانی این سایت فراهم آورده است .تنها با کلیک بر روی یک آیکن خاص در سایت ، کاربر قادر است ، به منظور حل مشکل خود به صورت مستقیم با نماینده شرکت به گفتگو بپردازد .چگونگی کارکرد این سیستم را می توانید در سایت LivePerson.com مشاهده کنید .

● مدلهای بازرگانی و واگذاری وام

یکی دیگر از عرصه های تجارت الکترونیکی که با رشد بسیار سریعی روبروبوده ، داد و ستد مسائل امنیتی به صورتOnline ، است .در نیمه اول سال۱۹۹۹ ، کمپانی U.S Bancorp Piper Jaffry به تنهایی به ۳۷ درصد تجار خرده فروش سرویس های امنیتی ارائه کرده که این رقم با رشد ۳۰ درصدی نسبت به نیمه دوم سال قبل روبرو بوده است .

کلیه داد و ستد کالاها تنها به وسیله واسطه هایی که در ازای ارائه خدمات ، حق کمیسیون دریافت می کردند، انجام می پذیرفت و استقبال از این پدیده ، باعث ظهور مراکزی که این گونه خدمات را بر روی وب ارائه می کردند، شد .سایت های بازرگانی ، امکان کاوش در مورد مسائل امنیتی ، خرید، فروش و مدیریت تمام سرمایه تان را از روی میز کار شما، فراهم می سازند .روشهای بازرگانی Online اغلب مقرون به صرفه تر از واسطه های قرار دادی هستند .

یکی از پیشروان عرصه بازرگانی در اینترنت به شمار می آید وسایت های، charles Schwab(www.schawb.com):DLJ Direct(www.dljdirect.com) ، Fidelity Investment(www.Fidelity.com)سرویس های مشابهی را ارائه می کنند .

● E*TRADE

E*TRADEیکی از پیشروان عرصه بازرگانی بر روی وب به شمار می آید .این کمپانی در سال ۱۹۸۲ به منظور ارائه روزانه لیستهای سهام به شرکتهای سرمایه گذاری تاسیس شد .همراه با رشد و توسعه وب در شرکت E*TRADE نیز وب سایت خود را در آدرس www.eTrade.com ایجاد کرد .در این سایت هر سرمایه گذار قادر است تا سرمایه خود را بدون احتیاج به واسطه گران ، مدیریت کند .

در E*TRADE شما قادر هستید تا به خرید و فروش و جستجو در میان سهام بپردازید اگر اطلاعات مختصری در مورد خرید و فروش سهام داشته باشید، می توانید از دو بازی موجود در سایت استفاده کنید .در هر یک از این بازیها از fake پول بازی برای داد و ستد سهام، استفاده می شود .هر بازیکن کار را با صد هزار دلار آغاز می کند و تمام بازیکنان بر جداول ، نمودارها و آخرین مقالات خبری دسترسی دارند تا بتوانند بهترین زمینه سرمایه گذاری را بیابند.در این سایت هیچ گونه خطری برای از دست دادن پول واقعی وجود ندارد و بدین ترتیب کاربران با خیالی آسوده به کار با استراتژیهای مختلف تجاری ، می پردازند .

انجام هر پروسه بازرگانی حدود ۱ دقیقه به طول می انجامد .مسلما هدف از انجام هر بازی، افزایش سرمایه اولیه است. بازیهای موجود در سایت E*TRADE روشهای بسیار مناسبی برای کسب تجربه مبتدیان در زمینه تجارت الکترونیکی و بازرگانی بر روی اینترنت است. هر بازی یک ماه به طول می انجامد و در پایان هر بازی، به ۳۲ نفر از بازیکنانی که بیشترین سرمایه را جمع آوری کرده اند، جایزه تعلق می گیرد .