چطور نرخ تبدیل در گوگل ادوردز را پیگیری کنم؟ (راهنمای جامع)

اجازه بدهید این مقاله را با یک سوال شروع کنیم. به نظر شما وقتی می شود از طریق تبلیغات Google Adwords میزان تاثیرگذاری تبلیغات را ردیابی کرد و از نتایج این جستجو برای بهبود عملکرد استفاده کرد، می توان از این امکانات استفاده نکرد و فقط به چند کلیک ساده اکتفا کرد؟

خب مسلما نه. هرقدر امکانات، اختیارات و آگاهی هایی که در اختیار شما قرار می گیرد بیشتر باشد مسلما می توانید نتایج بهتری را بدست بیاورید. ما به تعداد کلیک هایی که روی یک سایت می شود نباید اکتفا کنیم، بلکه باید بسنجیم که چه میزان از این کلیک ها به انجام یک عمل مثبت تبدیل شده اند.

شما به عنوان مدیر یک وبسایت می توانید از AdWords conversion tracking (پیگیری نرخ تبدیل در گوگل ادوردز) برای پیگیری کارهای خود استفاده کنید و ما در این مقاله قصد داریم تا به شما آموزش بدهیم چطور می شود از این ابزار مفید به راحتی استفاده کنید.

کلیک ها اطلاعات زیادی را به شما نشان می دهند، اما اغلب بین تعداد کل کلیک های صورت گرفته و تبدیل آن به مشتری که آورده مالی داشته باشد، تفاوت وجود دارد. این مانند تفاوت بین کسی است که وارد فروشگاه شما می شود، اما بدون خرید پیاده روی می کند و در نهایت خارج می شود با کسی که ضمن ورود به فروشگاه شما حتما از شما خرید می کند. حتی با گوگل ادوردز، این اتفاق بیش از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد و شما با استفاده از ابزارهای مختلف قادر به ارزیابی تفاوت بین این دو اندازه گیری مهم خواهید بود.

شما نمی توانید میزان این تبدیل های موفق را به صورت دقیق اندازه گیری کنید، مگر آنکه ابزاری مانندconversion tracking را در سایت خود نصب داشته باشید. خبر خوبی برای شما داریم، کار آسانی در پیش دارید. چرا که نصب یک conversion tracking کار زیاد سختی نیست و قصد ما هم در این مقاله همین است. می خواهیم در ادامه شما را با نصب و سفارشی کردن کد رهگیری آشنا کنیم تا به بهترین وجه ارزیابی کمپین های خود دست پیدا کنید.

Conversion Tracking چه اطلاعاتی به من می دهد؟

پیگیری نرخ تبدیل بخش کوچکی از گوگل ادوردز (Google AdWord) است که در صفحات سایت خود نصب خواهید کرد. این بخش هنگامی که کاربران روی یک کمپین AdWords کلیک می کنند و از صفحات خاصی بازدید می کنند برای ردیابی فعال می شوند.

به عنوان مثال، اگر می خواهید میزان فروش خود را ردیابی کنید، می توانید قطعه خاصی از کد را در صفحه Thank You for Your Order” ” از وب سایت خود قرار دهید و کاربران فقط می توانند ببینند که آیا خرید کرده اند یا خیر. به همین ترتیب، اگر می خواهید track quote یا email sign-ups را ردیابی کنید، برای آن اقدامات کدهای قابل ردیابی را در صفحات تأیید قرار دهید. بخش پیگیری نرخ تبدیل مؤثرترین روش برای دیدن نتایج هدایت کمپین AdWords شما است.

چگونه می توان نرخ تبدیل را ردیابی کرد؟

دریافت conversion tracking در گوگل ادوردز و راه اندازی آن در سایت شما به دو مرحله متفاوت نیاز دارد: ایجاد نرخ تبدیل و سپس نصب آن.

ایجاد بخش AdWords Conversion Tracking

از داشبورد AdWords خود شروع کنید و سپس به برگه Tools بروید. «Conversions» را انتخاب کنید که در بخش اندازه گیری وجود دارد.

از شما خواسته می شود یک Conversions جدید ایجاد کنید، با اولین قدم نوع خاصی از Conversions را که می خواهید ردیابی کنید. برای این مثال، ما اتفاقات فروش را در وب سایت شما دنبال خواهیم کرد.

در مرحله بعد، Conversions خود را نامگذاری کرده و دسته ای را که شما در آن قرار می گیرید انتخاب کنید. این امر می تواند شامل خرید یا فروش، ثبت نام، یک اطلاع جدید (مانند شخصی باشد که درخواست نقل قول یا اطلاعات بیشتری را درخواست می کند) یا نمای صفحه اصلی باشد.

تحت این شرایط، شما یک مقدار برای تبدیل (Conversions) خود تعیین می کنید. می توانید برای هر تبدیل یک مقدار یکسان وارد کنید یا برای هر تبدیل از مقادیر مختلفی استفاده کنید تا ROI تبلیغات خود را بطور خودکار ردیابی کنید.

اگر تصمیم دارید مقادیر مختلفی را برای هر تبدیل (Conversion) وارد کنید (که کاری است که بسیاری انجام می دهند)، برای استفاده از مقادیر خاص، باید برچسب تبدیل را ویرایش کنید.

همچنین می توانید نرخ های تبدیل متعدد را از یک کلیک فقط به عنوان یک حساب در نظر بگیرید و یا آنرا چند برابر کنید. پس از این، از شما خواسته می شود پنجره تبدیل خود را انتخاب کنید تا AdWords شما بتواندattribution  مناسبی را دریافت کند.

نحوه نصب بخش (Conversion Tracking)

وقتی آماده نصب بخش پیگیری نرخ تبدیل خود هستید، دو مورد را مشاهده خواهید کرد. یکی از آنها بخش global شما خواهد بود که می توانید در تمام صفحات سایت خود قرار دهید. این علاوه بر پیگیری نرخ تبدیل (conversion tracking)، برای بازاریابی مجدد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در زیر، این کد رویداد را مشاهده خواهید کرد. این قطعه (snippet) به طور خاص انواع مختلفی از نرخ های تبدیلی را ردیابی می کند تا جزئیات را به شما گزارش دهد. event snippet  بلافاصله پس از برچسب گذاری سایت جهانی در صفحات خاص بین برچسب های <head> / <head>  که می خواهید کد رویداد را روی آن نصب کنید، قرار می گیرد.

 

پس از داشتن این کد، من دوست دارم از روی پلاگین های WordPress مانند Insert Headers و Footers تقلب و از آنها استفاده کنم.

این افزونه ها به شما این امکان را می دهند که فقط کدها را در منطقه تعیین شده خود قرار دهید و این کد در صفحات مورد نظر شما اعمال می شود بدون اینکه مجبور باشید کدنویسی سایت را تغییر دهید یا اینکه شخص دیگری را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.

آیا برای ایجاد هر نوع تبدیل نیاز به ایجاد کد جدید دارم؟

شاید این سوال به ذهن شما خطور کند. اکنون قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم. می توانید آن را در هر صفحه از سایت خود قرار دهید حتی اگر آن صفحات سیگنال conversion را ارسال نمی کنند.

اگر می خواهید انواع مختلفی از تبدیل ها مانند فروش، تماس تلفنی و هدایت را بطور دقیق ردیابی کنید، باید کدهای رویداد منحصر به فردی را برای قرار دادن در صفحات خاص در سایت خود ایجاد کنید. فقط با استفاده از این کدهای مشخص می توانید یک نمایه کامل از اثربخشی کمپین های ادوردز خود را دریافت کنید.

برای ایجاد این تبدیل های جدید، به سادگی مراحل فوق را دنبال خواهید کرد. گزینه های انتخابی شما برای تبدیل های ردیابی شامل موارد زیر است:

  • اقدامات انجام شده در سایت شما، از جمله نماهای یک صفحه کلیدی، فروش، خرید، ثبت نام یا رهبری ایجاد شده است.
  • نصب برنامه یا خرید درون برنامه

  • تماس های تلفنی یا از طریق برنامه یا سایت شما انجام می شود. برای مکالمات تلفنی، می توانید برای اینکه واجد شرایط تبدیل شوید، لازم است که تماس ها باید مقدار مشخصی از زمان – مانند 60 ثانیه – داشته باشد.

نتیجه گیری

پیگیری نرخ تبدیل گوگل ادوردز فقط با بخش «conversion tracking pixel» می تواند اتفاق بیفتد. بدون آن، شما قادر نخواهید بود نگاهی دقیق به چگونگی تأثیرگذاری کمپین های شما بر روی فروش و خط تولید نهایی خود بکشید.

نصب کدها، حتی کدهای سفارشی، فقط چند دقیقه طول می کشد ولی در مقابل یک سرمایه گذاری به حساب می آید که ارزش این تلاش را دارد. با اطلاعاتی که ردیابی تبدیل ارائه می دهد، می توانید کلیه کمپین های خود را برای نتایج بهتر بهینه کنید.

آیا برای استفاده از کمپین های AdWords به کمک بیشتری نیاز دارید؟ سعی ما کمک هرچه بهتر به شماست.

شما چه فکری می کنید؟ آیا از Conversion Tracking در Google AdWords استفاده می کنید؟

آیا کدهای سفارشی نصب شده برای ردیابی بهتر انواع خاص تبدیل ها را دارید؟

نظرات و سوالات خود را در زیر به اشتراک بگذارید!