انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل

تاکنون با تبلیغات گوگل و استفاده از آن آشنا شدیم و دانستید که چطور می توان از این ابزار استفاده کرد. در مقاله «آموزش ساخت کمپین در گوگل ادز» با نحوه ساختن یک کمپین تبلیغاتی برای تبلیغات در گوگل آشنا شدیم و در این مقاله قصد داریم بگوییم چطور می توان موقعیت مکانی و زبانی را برای یک کمپین تبلیغاتی تنظیم کرد. به طور کلی به آموزش انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل خواهیم پرداخت.

پس از ورود به کمپین تبلیغاتی خود وارد قسمت تنظیمات شده یا هنگام ساخت کمپین نیز می توانید این تنظیمات را تغییر دهید. قسمت موقعیت یا «Location» پیداست که شامل زیر بخش هایی مانند تصویر زیر است:

انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل
انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل

همانطور که در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید من هنگام تشکیل کمپین خود این تنظیمات را پیکربندی می کنم. شما می توانید نام کمپین خود را تغییر داده و به دلخواه انتخاب کنید. پس از آن موقعیت یا Location را باید تنظیم کنید که بخش های مختلفی را در دل خود جای داده است. اولین بخش اشاره به این موضوع دارد که تبلیغات شما برای تمام کشورها و سرزمین ها بدون محدود کردن به نمایش در خواهد آمد. بخش دوم همانطور که از نام آن پیداست برای منطقه فرانسه تبلیغات شما به نمایش در خواهد آمد. اما در قسمت سوم که وارد کردن موقعیت های دیگر است شما می توانید یک موقعیت جدید را اضافه کنید.

اگر قصد دارید تا تبلیغات شما به صورت محلی به نمایش در آید مثل استان محل زندگی یا شهر شما، می توانید با انتخاب دکمه رادیویی «Enter another location» انتخاب خود را محدود کنید و به این صورت در قسمت وارد کردن موقعیت محل مورد نظر را وارد کنید یا با انتخاب Advanced search امکانات بیشتری را در زیر منوی آن ببینید. شما می توانید با وارد کردن نام کشور، استان یا شهر خود آن را جستجو کرده و سپس روی Target کلیک کنید. در حالت دوم می توانید روی Advanced Search کلیک کنید. به تصویر زیر نگاه کنید:

انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل
انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید، پنجره ای برای شما باز شده است که از طریق آن می توانید موقعیت خود را روی نقشه پیدا کنید یا ابتدا روی قسمت Radius کلیک کرده و سپس موقعیت خود را وارد کنید، مانند تصویر زیر:

انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل
انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل

بعد از موقعیت یابی شما می توانید محدوده آن را نیز تعیین کنید. به این صورت که تا چه شعاعی باید در محدوده شما قرار گیرد. پس از تعیین نام و محدوده شما می توانید هدف خود را Target کنید. به این صورت موقعیت شما ثبت شده و در نهایت شما می توانید روی گزینه SAVE در پایین پنجره کلیک کنید.

من در نقشه خود مشهد را اضافه کرده و تغییرات را ذخیره کردم. مانند تصویر زیر. اما یکی دیگر از گزینه های این قسمت Location Option است. اگر روی این گزینه کلیک کنید زیر منوی آن باز می شود که شامل بخش های زیر می شود:

انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل
انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید این بخش شامل دو بخش اصلی است که هرکدام تنظیمات خاص خود را دارد. شما باتوجه به نوع کمپین و نیاز خود می توانید یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید.

همانطور که تا این مرحله همراه ما بودید مشاهده کردید که هدف گذاری هوشمند چطور می تواند کنترل جزئی و دقیق تری بر تبلیغات گوگل شما داشته باشد. در حقیقت هر قدمی که با انتخاب مکان های خاص بر میدارید یک گام به سوی تبلیغات هدفمند گوگل برداشته اید.

بخش دیگری که در اینجا قصد داریم به آن بپردازیم انتخاب زبان (Languages) است. شما می توانید با Target کردن یک زبان خاص بازهم تبلیغات خود را هدفمندتر از قبل دنبال کنید.

انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل
انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل

همانطور که در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید می توانید تمام زبان ها را مورد هدف قرار دهید. اما فراموش نکنید که گوگل نمی تواند تبلیغات شما را ترجمه کند. بهترین کار این است که برای هر کمپین یک زبان را انتخاب کنید. در واقع این امکان به این منظور ایجاد شده که بتوانید تبلیغات خود را به زبانی که برای مردم آن منطقه قابل فهم است ترجمه کنید یا اینکه یک زبان بین المللی را برگزینید. من در کمپین خود زبان «Persian» را انتخاب کردم. مانند تصویر زیر:

انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل
انتخاب مخاطب در تبلیغات گوگل

در این بخش سعی شد تا با بخشی از تنظیمات «Google ADS» آشنا شویم و در آموزش بعدی به ادامه این مبحث خواهیم پرداخت. تلاش ما این است تا شما بتوانید به بهترین شکل ممکن از تبلیغات گوگل استفاده کنید.