استراتژی قیمت گذاری Bidding و Budget در گوگل ادوردز

پس از آشنایی با چگونگی تعیین محدوده و زبان که در مقاله «تغییر ارز و کشور» راجع به آن صحبت کردیم. پیش از آنکه به ادامه تبلیغات در گوگل و این زمینه بپردازیم باید تعاریفی را در مورد تعیین میزان هزینه ها داشته باشیم. اکنون نوبت به آن رسیده تا در مورد تنظیم هزینه ها به ازای هر کلیک در تبلیغات گوگل صحبت کنیم. شاید از خود سوال کنید هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقد راست؟ این سوالی است که بسیاری از کاربران تازه وارد از خود سوال می پرسند. البته پاسخ به این سوال کار آسانی نیست و اینجا هستیم تا در ادامه به این سوال مهم پاسخ دهیم.

تبلیغات کلیکی (CPC) یکی از مواردی است که افراد علاقه زیادی به آن نشان می دهند و شما باید تعیین کنید که بابت هر کلیک چقدر هزینه خواهید کرد.

تعیین هزینه در تبلیغات گوگل

در ابتدا شما باید بتوانید طول عمر مشتری در کسب و کار خود یا همان LTV را بسنجید. توجه داشته باشید این زمان صرفا به معنای حضور یک مشتری در کسب و کار شما است و ممکن است از یک دقیقه تا چند سال باشد. اگر یک شرکت فروش هاست را مثال بزنیم می توان گفت که طول عمر یک مشتری در بدترین حالت یک سال است. اگر میزان هزینه ای که برای هاست در یک سال می شود را N در نظر بگیرید. باید به میزانی هزینه کنید که اگر یک مشتری به سایت شما وارد شد و سفارش خود را ثبت کرد، میتوان انتظار سود M را داشت. میزان اندازه گیری این مقادیر و محاسبه سود را CPA یا هزینه به ازای مشتری می گویند. میزان CPA شما نباید آنقدر بالا باشد که به صرفه نباشد. در واقع شما باید طوری هزینه کنید که با ورود یک مشتری علاوه بر اینکه ضرر نکرده باشید، میزان سود معینی نیز عاید شما شده باشد. حالا شما هرچقدر بتوانید میزان هزینه خود را به شرط جذب مشتری پایین تر بیاورید سود بیشتری نصیب شما خواهد شد.

تعیین CPC در تبلیغات گوگل

خب، حالا باید دید چه میزان می توان به ازا هر کلیک هزینه کرد. این نکته را به یاد داشته باشید که هر کلیک منجر به فروش و بازگشت سرمایه و سود نخواهد شد. سوال اینجاست که چطور می توان فهمید که باید چه میزان هزینه ای را برای هر کلیک تعیین کرد؟ اما اگر کمی دقت داشته باشیم باید ابتدا تعیین کنیم که چه میزان کلیکی روی تبلیغات ما صورت می گیرد و با توجه به نرخ کلیک بهترین تصمیم را برای تبلیغات کلیکی گوگل داشته باشیم. بهتر است در قدم اول نگاهی به ترافیک سایت بیندازید.

خب، حالا کافی است تا میزان فروش خود در ماه های مختلف را تقسیم بر تعداد کلیک های صورت گرفته روی سایت خود کنید. به این صورت می توانید به صورت تقریبی نرخ تبدیل را بدست آورید.

Bidding در مقابل Budget، کدام یک؟

بهتر است هرچه سریعتر به سراغ ادامه آموزش برویم. Budget و Bidding تأثیر مستقیمی بر میزان هزینه کردن دارند. با این حال، شباهت های زیادی به همدیگر دارند. بودجه شما مبلغی را صرف می کند که این هزینه برای کمپین هزینه می شود. اگر بودجه شما به میزان N است، تمام آن برای Google Ads است، خواه دو ساعت طول بکشد یا بیست و چهار کامل.

از طرف دیگر، مناقصه تعیین می کند که مایلید چه مبلغی برای یک کلیک روی تبلیغات خود یا سایر اقدامات هزینه کنید. برای مثال یک کلیک خاص از یک کاربر، ممکن است 2.47 دلار برای شما هزینه داشته باشد. بیایید نگاهی دقیق تر به اهمیت هریک داشته باشیم و اینکه چگونه آنها می توانند در موفقیت تبلیغات شما تأثیر داشته باشند.

بودجه (Budget):

بودجه شما به Google می گوید که چقدر می توانید هزینه کنید و مهمترین راه تأثیرگذاری بر تبلیغات شما این است که پس از تعیین بودجه روزانه، رقابت شما آغاز خواهد شد و شما با تعیین میزان هزینه برای هر کلیک اقدام مهمی را برای به موفقیت رسیدن خود (همان نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری) برداشته اید.

شما برای هر کمپین فردی بودجه تعیین می کنید و این یک مزیت عظیم است، زیرا می توانید اطمینان حاصل کنید که بیشترین هزینه تبلیغات در جایی انجام می شود که لازم باشد. به جای اینکه بودجه کلی Google Ad خود را به طور مساوی بین همه کمپین های خود تقسیم کنید، ممکن است تصمیم بگیرید که برای هریک از موارد زیر بودجه بالاتری داشته باشید:

  • کمپین هایی که نیاز به پیشنهادات بالاتر دارند اما به احتمال زیاد به مواردی که دارای کلمات کلیدی با ارزش هستند، تبدیل می شوند.
  • کمپین های تبلیغاتی که با ارائه نتایج عالی با هزینه کمتری برای هر کلیک، بهترین حالت را برای شما فراهم می کنند.
  • کمپین هایی که کالاها یا خدمات «پریمیوم» شما را تبلیغ می کنند، که اغلب خط سود بیشتری نسبت به سایر پیشنهادهای استاندارد شما دارند و آنچه شما می خواهید بیشترین اولویت را داشته باشند، هستند.

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که نتایج حاصل از تبلیغات شما کاملاً توسط بودجه شما محدود خواهد شد.

پیشنهادات (Bids):

Google Ads بر روی یک سیستم مزایده کار می کند، به این معنی که بالاترین پیشنهاد دهنده این جایزه را به خانه می برد و در این حالت، این جایزه تبلیغی دوست داشتنی است که در نتایج جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر خود نمایش داده می شود. شما فقط وقتی شخصی که بر روی تبلیغ شما برای تبلیغات جستجو کلیک می کند پرداخت می کنید، نه اینکه فقط آن را مشاهده کند.

وقتی نوع مزایده خود را انتخاب می کنید، باید تصمیم بگیرید که کلیک یک تبلیغ خاص برای شما چه معنی دارد. این امر به دلایل مختلف از جمله موارد زیر می تواند پیچیده باشد:

  • شما باید این واقعیت را در نظر بگیرید که تعدادی از کاربرانی که روی تبلیغ شما کلیک می کنند، واقعاً تبدیل به مشتری نمی شوند. این فقط واقعیت وضعیت است، بنابراین اگر شما برای هر کلیک یک دلار پرداخت کنید و فقط یک سوم از کلیک ها تبدیل به مشتری شود، می توانید 3 دلار پرداخت کنید تا تبدیل به مشتری شود.
  • شما فقط به ارزش ضروری و مقطعی تبدیل کاربر به مشتری نمی پردازید، شما باید ارزش بالقوه مشتری را نیز در نظر بگیرید. به یک شرکت پوشاک اشتراکی نگاه کنید. در ابتدا ممکن است برای جلب نظر مشتری کالای خود را با میزان درصد تخفیف معینی ارائه دهید. این کار باعث می شود تا کاربر یا مخاطب شما تبدیل به یک مشتری دائمی شود و این کار ارزش بسیار بالاتری نسبت به گذرا بودن مشتری دارد.
  • شما می خواهید از جستجوهای با ارزش بالا و با ارزش زیاد از رقبای خود پیشی بگیرید تا بتوانید به جای آنها مشتری را بدست آورید.
  • شما باید تعیین کنید که چه چیزی را پیشنهاد می دهید. بسته به کمپین شما، بهینه سازی برای تبدیل ممکن است بیشتر از برداشت ها باشد.
  • شما باید تعیین کنید که چه میزان می توانید هزینه کنید. اگر همه این عوامل به هم پیوسته را در نظر بگیرید، بدان معنی است که مثلا یک کلیک سه دلار ارزش دارد، شما هیچ گاه نباید برای رقابت چهار دلار پیشنهاد دهید. به یاد داشته باشید، هیچ هزینه ای برای صرفه جویی در سود شما نیست.

پیشنهاد قیمت بخش مهمی از کار مورد نظر شما است، بنابراین به این طریق در مقابل مشتریانی که می خواهید به آنها برسید، قرار بگیرید.

این نکته را فراموش نکنید که فقط به این دلیل که مبلغ پیشنهاد را تعیین کرده اید به این معنی نیست که به طور کامل مبلغی را پرداخت کنید، مگر اینکه کاملاً مجبور شوید (فقط باید یک پنی بالاتر از رقبا بپردازید). این بدان معنی است که اگر شما 3 دلار پیشنهاد دهید، اما بالاترین پیشنهاد بعدی فقط 1.49 دلار است، شما فقط 1.50 دلار پرداخت می کنید. شما باید آماده باشید تا مبلغ پیشنهادی کامل را برای اهداف برنامه ریزی خرج کنید و اطمینان حاصل کنید که متحمل ضرر سود نیستید و این به نفع شما است.

خبرهای خوب تر: اگر نمره کیفیت تبلیغات شما زیاد است، احتمالاً CPC پایین تری در تبلیغات خود مشاهده خواهید کرد حتی اگر قیمت آن زیاد باشد.

چگونه بودجه و پیشنهادات خود را برای شما کار کنید

Bidding و Budget به روش های مختلف به پولی که برای کمپین های تبلیغاتی PPC هزینه می کنید، می پردازند و مستقیماً روی یکدیگر تأثیر می گذارند.

مناقصه ای که تعیین کرده اید، مهمترین عامل در تعیین میزان خارج شدن از بودجه تعیین شده شما خواهد بود. بودجه تبلیغی 1000 دلاری با پیشنهادی برابر با 1.50 دلار برای هر کلیک به جای آن که 3.50 دلار برای هر کلیک باشد، ارزشمندتر خواهد بود.

به اهداف کلی خود و آنچه در دسترس دارید برای گذراندن دوره نگاه کنید. این یک نقطه شروع مهم است. همانطور که شما در حال انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی هستید، می توانید میانگین پیشنهاد برای هر کلمه کلیدی را مشاهده کنید تا بتوانید احساس خوبی از یک محدوده هزینه ای که انتظار دارید در آن باشید، بدست آورید.

در این مرحله، شما می توانید بودجه ای را برای کمپین های مختلف ارزیابی کرده و کلمات کلیدی آنها را تبلیغ کنید و بودجه های خاص را در صورت لزوم تنظیم کنید تا اطمینان حاصل کنید که از آنها تخصیص خوبی دارند.

نتیجه

Bidding وBudget در PPC به نوعی یکسان هستند. هر دو به روش های مختلف روی مکان هایی که می توانید تأثیر بگذارید، تأثیر می گذارند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر دو بهینه سازی شده اند تا بیشترین نتیجه ممکن را برای شما کسب کنند، راهی است که باید انجام دهید. فقط آنچه را که می توانید در هر کمپین مشخص هزینه کنید، که خود می تواند چندین لایه استراتژی را درگیر کند. هنگام نشستن برای برنامه ریزی کمپین های خود، هر دو را در نظر بگیرید و ببینید که چگونه پیشنهادات شما بر بودجه شما تأثیر می گذارد، بنابراین می توانید براساس آن برنامه ریزی کنید.