تنظیمات گوگل ادوردز یا تبلیغات در گوگل

یکی دیگر از بخش های گوگل ادوردز که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم تنظیمات پیشرفته گوگل ادوردز است. اگر مقالات ما را دنبال کرده باشید تاکنون در مورد بخش های مختلف گوگل ادوردز مانند «آموزش حساب کاربری»، «ویژگی های رابط کاربری»، «گوگل ادوردز اکسپرس»، «انتخاب مخاطب» و «استراتژی قیمت گذاری در تنظیمات» صحبت کردیم. همانطور که می دانید گوگل ادوردز در یک کلام تبلیغات کلیکی گوگل است. تبلیغات در گوگل یکی از عناصر مهمی است که امروزه بسیاری از صاحبان کسب و کارها به آن رجوع می کنند و با استفاده از این نوع تبلیغات میزان فروش و خدمات خود را چند برابر می کنند.

وقت آن رسیده تا با تنظیمات پیشرفته ادوردز آشنا شویم. در پنل تنظیمات بخش های مختلفی وجود دارد که بخشی از آن را توضیح داده و بخش دیگر آن را توضیح خواهیم داد. در این بخش قرار است تا به «Additional Settings» بپردازیم. هنگامی که روی این گزینه کلیک می کنید، یک پنل کشویی برای شما باز می شود. مانند تصویر زیر:

گوگل ادوردز

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید، این بخش شامل اجزا مختلفی است که در ادامه به شرح هرکدام خواهیم پرداخت. اولین بخش «Ad rotation» است.

Ad rotation

یکی از ویژگی هایی است که نسبت به گوگل ادوردز سابق اضافه شده «Ad Rotation» است.

اگر روی این بخش کلیک کنید تصوری مانند زیر باز خواهد شد:

تنظیمات گوگل ادوردز

چهار گزینه رادیویی مشاهده می شود که تنها دوتای آنها فعال و قابل انتخاب شدن هستند.

Optimize: Prefer best perfoming ads

Do not optimize: Rotate ads indefinitely

Ad rotation راهی است که می توانیم تبلیغات خود را در شبکه جستجو و شبکه نمایش ارائه دهیم. ابزار گوگل به صورت هوشمند عمل می کند و باتوجه به این قانون که بیش از یک تبلیغ شما نمی تواند نمایش داده شود، باتوجه به کلمات کلیددی بهترین تبلیغ را برای شما به طور خودکار انتخاب می کند و آن را در معرض نمایش عموم قرار می دهد.

البته استفاده از این گزینه ممکن است مضراتی نیز داشته باشد، به این صورت که گوگل به صورت خودکار تبلیغات شما را در نظر می گیرد و ممکن است بعضی دیگر از تبلیغات شما اصلا دیده نشود.

پیشنهاد می کنیم تا از حالت دوم که بهینه سازی نشده یا Do not optimize است استفاده کنید. شما بعد از انتخاب این گزینه از یک اسکریپت تبلیغاتی برای پرچم گذاری تبلیغات برنده و گمشده خود استفاده کنید. ضمنا درصد برداشت برای تبلیغات ارائه شده در گروه تبلیغات حتی بیشتر از گزینه های دیگر خواهد بود. اما کیفیت نمایش تبلیغات متفاوت است. ممکن است یک تبلیغ با کیفیت بالا در صفحه اول نتایج جستجو ظاهر شود، در حالی که یک تبلیغ با کیفیت پایین در صفحه دوم نتایج جستجو نشان داده شود، که به تعداد کمتری از کاربران می رسد.

Ad schedule – زمان بندی تبلیغات

وقتی اولین کمپین تبلیغاتی گوگل خود را تنظیم می کنید، برنامه تبلیغات را به تنظیمات پیش فرض خود واگذار کنید.

تنظیمات گوگل ادوردز

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید شما می توانید برای برنامه آگهی خود برنامه زمانی تعیین کنید. به این صورت که با محدود کردن روزها و ساعت ها می توانید تعیین کنید تبلیغات شما دقیقا در چه زمانی نمایش داده شود. ممکن است کسب و کار شما طوری باشد که بخواهید فقط در ساعات اداری تبلیغات شما به نمایش در آید یا فقط در شب این کار انجام شود. همچنین می توانید در مورد روزهای نمایش هر تبلیغ نیز تصمیم گیری کنید. به این صورت که می توانید تعیین کنید مثلا فقط در روزهای پایانی هفته تبلیغات به نمایش در آید.

Start and end Date – زمان شروع و پایان تبلیغات

شما می توانید تبلیغاتی که دارید را همچنان ادامه دهید، مگر اینکه با استفاده از این گزینه محدوده خاصی را برای آن تعیین کنید.

تنظیمات گوگل ادوردز

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، شما می توانید تاریخ شروع را برای تبلیغات مشخص کرده و در بخش دوم در صورتی که تنظیمات روی None تنظیم شده باشد یعنی تاریخ انقضایی مشخص نشده است، اما اگر Select a Date را انتخاب کنید، آنگاه می توانید تاریخی را به عنوان تاریخ پایان تبلیغات برگزینید.

Devices – دستگاه هایی که تبلیغات روی آنها نمایش داده شود

شما می توانید دستگاه های مورد نظر خود را برای نمایش تبلیغات مشخص کنید.

تنظیمات گوگل ادوردز

آنچه در تصویر می بینید این است که شما با انتخاب گزینه اول اجازه می دهید تا تمام دستگاه ها تبلیغات شما را ببینند. اما اگر روی «Set specific targeting for devices» کلیک کنید تصویری مانند زیر را مشاهده خواهید کرد:

تنظیمات گوگل ادوردز

در این بخش شما می توانید نوع دستگاه ها را با توجه به کمپین های خود تعیین کنید. شما می توانید علاوه بر نوع دستگاه که کامپیوترها، موبایل ها و تبلت ها هستند می توانید تعیین کنید که تبلیغات شما در کدام سیستم عامل ها نمایش داده شود. حتی امکاناتی مانند تعیین نوع دستگاه ها و شبکه ها نیز گنجانده شده که شما می توانید از این گزینه ها نیز بهره ببرید.

به عنوان مثال اگر یک کمپین تبلیغاتی برای موبایل یا نوع خاصی از آن دارید می توانید تنظیمات مربوطه را انجام دهید تا فقط تبیلغات شما در دستگاه های موبایل با سیستم عامل و مدل خاصی نمایش داده شود.

Frequency capping – ایجاد محدودیت روی تبلیغات

این گزینه به شما کمک می کند تا میزان نمایش تبلیغات خود را محدود کنید. شامل دو گزینه «Let Google Ads optimize how often your ads show» و «set a limit» می شود.

تنظیمات گوگل ادوردز

با استفاده از گزینه اول که گوگل ادز نیز آن را پیشنهاد داده است می توانید تعیین کنید که چندبار تبلیغات شما به یک شخص نمایش داده شود. البته این کار توسط خود گوگل به صورت اتوماتیک انجام می شود. گزینه دوم تعیین چگونگی محدودیت است. تصویر زیر نشان می دهد که شما با انتخاب گزینه Set a limit چه تنظیماتی پیشرو دارید:

تنظیمات گوگل ادوردز

با انتخاب کمپین خود در بخش اول و امکان محدودیت زمانی می توانید این کار را انجام دهید.

Campaign URL options – تنظیم لینک تبلیغ

این تنظیم به شما اجازه می دهد تا پارامترهای ردیابی URL را در سطح کمپین اضافه کنید. در واقع الگوی ردیابی جایی است که می توانید اطلاعات ردیابی را در آن قرار دهید. با کلیک بر روی یک تبلیغ، از این اطلاعات برای ایجاد آدرس صفحه شما استفاده می شود.

تنظیمات گوگل ادوردز

می توانید از یک ابزار استفاده کنید یا «Tracking template» خود را از ابتدا بسازید. پس از کپی کردن قطعه کد، آن را در قسمت الگوی ردیابی جایگذاری کرده و روی ذخیره کلیک کنید. اکنون Google Ads به طور خودکار این مورد را در هر URL در کمپین شما اضافه می کند.

Dynamic ads – تبلیغات پویا

تبلیغات پویا به شما امکان می دهد محتوای شخصی شده را براساس آنچه مردم در وب سایت یا برنامه شما مشاهده کرده اند، نشان دهید. برای نمایش محتوا از وب سایت خود در این تبلیغات، یک منبع داده تنظیم کنید.

تنظیمات گوگل ادوردز

برخی از تبلیغ کنندگان با استفاده از تبلیغات پویا، تبلیغات پیشنهادی تنظیم شده در کمپین های خود را به نمایش می گذارند.

تا زمانی که این تبلیغات مورد بررسی و فعال شدن قرار نگیرند، آنها متوقف خواهند ماند. تبلیغات پاسخگو روند تنظیم ساده ای دارند و ممکن است به بهبود عملکرد کلی کمپین های بازاریابی پویا کمک کنند.

Conversions – نرخ تبدیل تبلیغ

Conversions تعداد تبدیل هایی را که پس از تعامل با آگهی دریافت کرده اید (مانند کلیک در تبلیغات متن یا نمایش تبلیغات ویدیویی) به شما نمایش می دهد. این تنظیم برای هر عمل تعیین می کند که آیا این اقدام در اینجا گنجانده شده است یا خیر. پیشنهادات هوشمند نیز تبدیل های این ستون را بهینه می کند.

تنظیمات گوگل ادوردز

عملی که وقتی شخصی با تبلیغ شما در تعامل است حساب می شود (به عنوان مثال، روی یک تبلیغ متنی کلیک می کند یا یک تبلیغ ویدیویی را مشاهده می کند) و سپس اقدامی را انجام می دهد که شما برای تجارت خود با ارزش تعریف کرده اید، مانند خرید آنلاین یا تماس با شما از طریق تلفن همراه.

Content Exclusions – عدم نمایش در وب سایت های غیر هدف

تنظیمات محرومیت محتوا به شما امکان می دهد از نمایش تبلیغات خود در کنار دسته های خاصی از وب سایت ها، فیلم ها و برنامه های تلفن همراه که ممکن است برای نام تجاری شما مناسب نباشد یا در هدف تبلیغاتی شما نباشد، خودداری کند.

با انواع گزینه های حذف محتوا برای کمپین های شبکه نمایش خود، از جمله پخش فیلم، موضوعات حساس اجتماعی و محتوا برای مخاطبان خاص، کنترل بیشتری در مورد نمایش تبلیغات خود خواهید داشت.

تنظیمات گوگل ادوردز

در هرکدام از این بخش ها می توانید موضوعات مختلف را پیکربندی کنید:

Digital content labels

DL-G: محتوای مناسب برای مخاطبان عمومی

DL-Y: محتوای مناسب برای خانواده ها

DL-PG: محتوای مناسب برای اکثر مخاطبان با راهنمایی والدین

DL-T: محتوای مناسب برای مخاطبان نوجوان و مسن تر

DL-MA: محتوای مناسب فقط برای مخاطبان بالغ

Not yet labeled: محتوایی که هنوز توسط سیستم ما برچسب گذاری نشده است.

 

Sensitive content

Tragedy and conflict: موانع، ترس، خشونت، جنگ، مفقودین و…

Sensitive social issues: تبعیض و روابط هویتی، رسوایی و تحقیقات، تولید مثل، سلاح گرم و سرد و…

Profanity and rough language: استفاده متوسط یا زیاد از کلمات زشت، فحش و نفرین

Sexually suggestive content: تصاویر تحریک آمیز، متن و موارد دیگر

Sensational and shocking: محتوا که باعث ایجاد ارزش شوک از جمله محتوای حسی، ناخالص و خام می شود.

 

Content type

فیلم های YouTube جاسازی شده

فیلم های پخش مستقیم

ویدیوهای YouTube که در بازی های برنامه آنلاین یا موبایل ظاهر می شوند.

 

نتیجه گیری

حالا که با تنظیمات مختلف در گوگل ادز آشنا شدید، باید گفت که خبرهای خوبی در راه است. شما به راحتی می توانید این تنظیمات را در همه کمپین های آینده خود اعمال کنید. بعد از ایجاد کمپین تبلیغاتی خود با اعمال تنظیمات مناسب می توانید بسیاری از مشکلات خود را از این طریق برطرف کنید. تنظیمات مناسب باعث بهبود عملکرد کمپین شما خواهد شد و به شما کمک می کند تا ROI خود را به حداکثر برسانید. امیدوارم که شما از این مقاله لذت برده باشید.