پنج نکته کلیدی بهینه سازی تبلیغات گوگل ادوردز

بسیاری از مباحث مختلف در خصوص تبلیغات در گوگل را مورد بررسی قرار دادیم و دیدید که چطور می توان عملیات مختلف در خصوص تبلیغات گوگل ادوردز را پیش برد. در این مقاله قصد داریم تا به پنج نکته کلیدی بهینه سازی تبلیغات ادز بپردازیم. نکاتی تکمیلی که هرکدام می توانند کمک تاثیر بسیار زیادی در روند تبلیغات در گوگل شما داشته باشند. پس اگر آماده هستید بیایید شروع کنیم:

  • بهبود بازگشت سرمایه

شما اکنون کمپین خود را در ادوردز باتوجه به آنچه تاکنون به آن اشاره کردیم ساخته اید، اما ممکن است هنوز این کمپین ضعف هایی داشته باشد که در خروجی سبب شود تا بهترین عملکرد را از خود نداشته باشد. یکی از این مشکلات این است که ممکن است مشتریان وارد سایت شما می شوند، اما خرید نمی کنند. در واقع نرخ سرمایه بازگشت مناسبی ندارد. ما به صورت مفصل در مقاله «راهنمای آسان برای به حداکثر رساندن ROI تبلیغات گوگل» به این موضوع پرداختیم و در اینجا فقط سعی داریم بخشی از مشکلاتی که ممکن است بسیاری با آن مواجه شوند را بررسی کنیم.

شما عملیات کمپین خود را بخوبی انجام داده اید، مشتری هم وارد سایت شما می شود، اما خریدی انجام نمی دهد. یکی از دلایل می تواند این باشد که به صفحه مورد نظر هدایت نمی شود. در واقع صفحه فرود (Landing Page) آن چیزی نیست که مشتری روی تبلیغ شما کلیک کرده است و به دلیل اینکه محصول خود را در آن صفحه نمی بیند بنابراین به سرعت از صفحه خارج می شود.

«صفحه فرود شما باید با خواسته مشتری کاملا یکی باشد»

راه حل این مشکل به این صورت است که شما باید صفحه فرود خود را کاملا مرتبط و کاملا بهینه شده ارائه کنید. استفاده از کلید واژه های مرتبط یکی دیگر از راه حل های این روش است. حالا اگر این کار را به خوبی انجام داده اید می توانید روی کلماتی که نتیجه بهتری داشته اند تمرکز کرده و پیشنهادات خود را برای بهتر دیده شدن بالا ببرید. این کار به شما کمک می کند تا بهتر دیده شوید، ترافیک بیشتری را تجربه کنید و در نتیجه بازگشت سرمایه مثبتی را تجربه کنید.

در مورد کلمات کلیدی که به خوبی کار نمی کنند و بازگشت خوبی ندارند، پیشنهادات خود را پایین بیاورید و حتی اگر می بینید که نتیجه لازم را ندارد آن را حذف کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ بازگشت سرمایه می توانید مقاله «راهنمای آسان برای به حداکثر رساندن ROI تبلیغات گوگل» را دنبال کنید.

  • بهبود کلیدواژه ها

کلید واژه ها را می توان مهمترین عنصر برای کمپین های تبلیغاتی گوگل ادز نام برد. انتخاب کلید واژه مناسب برای کمپین یک بخش از کار است و بخش دیگر آن هدایت کلید واژه ها است. در مورد انتخاب کلمات کلیدی نیز در مقاله «انتخاب کلمات کلیدی برای تبلیغات گوگل ادوردز» به صورت مفصل صحبت کردیم. گفتیم که چقدر انتخاب کلمات کلیدی مهم است. هدایت کلمات کلیدی بخش مهم دیگر کار شماست. در واقع شما باید بتوانید کلمات کلیدی خود را با فیلترکردن جستجوها هدایت کنید. کلمات کلیدی که به کسب و کار شما ارتباطی ندارند را با بی رحمی حذف کنید. کلمات کلیدی تکراری نیز باید سرنوشتی مشابه داشته باشند. اگر یادتان باشد گفتیم که گوگل به ازای هر کلیدواژه یک تبلیغ ارائه می دهد و نیاز نیست کلمات کلیدی مشابه را در کمپین های مختلف تکرار کنید. این کار نتیجه معکوس روی تبلیغات شما خواهد داشت. پس کلمات کلیدی تکراری را نیز حذف کنید.

«اجازه ندهید کلمات کلیدی تکراری مانع موفقیت کمپین شما شود»

گفتیم که کلمات کلیدی خوب را استفاده کنید و پیشنهادات خود را بالا ببرید. کلمات کلیدی تکراری را حذف کنید. حالا اگر کلمات کلیدی دارید که تکراری نیستند، اما عملکرد خوبی ندارند، با این کلمات چکار کنیم؟ شما باید این کلمات را بهینه کنید. نباید بگذارید کلماتی که ارزش بالایی ندارند عملکرد کلی کمپین شما را زیر سوال ببرند. پس آنها را پیدا کنید و روی آنها کار کنید تا ارزش بیشتری پیدا کنند. مجدد کلمات را ارزیابی کنید. نتایج هر دوره از ارزیابی خود را نگه دارید و آنرا مقایسه کنید. در نهایت اگر دیدید که تاثیر زیادی در خروجی کمپین شما ندارند آنها را حذف کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ بازگشت سرمایه می توانید مقاله «انتخاب کلمات کلیدی برای تبلیغات گوگل ادوردز» را دنبال کنید.

  • بهبود نوشتار تبلیغات

یکی دیگر از ارکان مهمی که باید برای بهینه سازی تبلیغات مدنظر داشته باشید، متن تبلیغاتی شما خواهد بود. در متن تبلیغاتی مورد نظر خود شما باید نکات زیادی را در نظر بگیرید که در این باره هم در مقاله «نوشتن متن تبلیغاتی برای گوگل ادوردز» صحبت کردیم. اینکه شما بدانید مشتری شما در چه مرحله ای از خرید است بسیار مهم است. ممکن است یک مشتری فقط به دنبال کسب اطلاعات است، در صورتی که مشتری دیگر به دنبال خرید از شما خواهد بود. اگر این اطلاعات را داشته باشید می توانید با تعیین کلمات کلیدی مناسب و نوشتن یک متن با ارزش بالا آنان را به سمت وبسایت خود هدایت کنید.

«شما باید بدانید مشتریان شما در چه مرحله ای هستند»

یکی از مهمترین بخش ها برای نوشتن متن تبلیغات این بود که باید پیوسته کمپین های خود را کنترل کنید. آزمایش های خود را به صورت پیوسته تکرار کنید و نتایج خروجی هر مرحله را باهم مقایسه کنید. متن تبلیغاتی شما باید به گونه ای باشد که ضمن دادن اطلاعات مناسب به خواننده او را اغوا کند تا روی کلید هدایت (Call to Action) کلیک کند. اما در صورتی که مشتری شما در مرحله کسب اطلاعات است می توانید اورا به سوی نشانه هایی برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر هدایت و سپس به سمت خرید راهنمایی کنید. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر تخفیف یا پیشنهاد ویژه ای دارید را در متن تبلیغات خود ذکر کنید و این نکته را هیچ گاه از یاد نبرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ بازگشت سرمایه می توانید مقاله «نوشتن متن تبلیغاتی برای گوگل ادوردز» را دنبال کنید.

  • افزونه های تبلیغات

یکی دیگر از راه ها برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز استفاده از افزونه های تبلیغات و بهینه سازی آنها است. در مقاله «17 برنامه افزودنی تبلیغات گوگل که به شما در تولید بیشتر فروش کمک می کند» به طور کامل راجع به افزونه های تبلیغات صحبت کردیم و دیدید که چطور می توان از این افزونه ها استفاده کرد.

آنچه در خصوص افزونه های تبلیغاتی گوگل ادز مهم است، این است که افزونه های شما باید واجد شرایط باشد تا تاثیر بیشتری را روی صفحه نتایج گوگل داشته باشد. شما می توانید از افزونه های پیوند به سایت برای لینک سازی بیشتر برای سایت خود استفاده کنید و از راهنمایی های مختلف برای مشتریان استفاده کنید. هرکدام از این افزونه ها را به کار ببرید و آزمایش کنید ببینید کدام یک از افزونه ها تاثیر بیشتری روی نتایج تبلیغات شما دارند.

«افزونه ها را آزمایش کنید؛ آنها دلیلی برای کلیک روی تبلیغات شما هستند»

این امکانی است که گوگل در اختیار شما قرار داده است تا به افزایش رتبه تبلیغات و میزان کلیک در آن کمک کند. پس شما هم از این امکان استفاده کنید و آن را در کمپین خود اضافه کنید. مطمئن باشید نتایج خوبی در انتظار شما خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ بازگشت سرمایه می توانید مقاله «17 برنامه افزودنی تبلیغات گوگل که به شما در تولید بیشتر فروش کمک می کند» را دنبال کنید.

  • پیشنهادات (Bids)

همانطور که می دانید پیشنهاد مزایده، کاری است که Bids آن را انجام می دهد و در این باره در مقاله «استراتژی قیمت گذاری Bidding و Budget در گوگل ادوردز» به صورت مفصل صحبت کردیم. در اینجا قصد داریم تا این پیشنهادات را مجدد مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم بهینه سازی این پیشنهادات چطور امکان پذیر است؟

هیچ الگوی مشخصی وجود ندارد که بتوان به صورت واحد آن را معرفی کرد و گفت که با این نقشه می توان به موفقیت دست پیدا کرد.

«شما باید بدانید مشتریان شما در چه مرحله ای هستند»

بهترین راه حل برای شما این است که پیوسته آزمایش انجام دهید و تاثیرگذاری هر مرحله را مشاهده و مقایسه کنید. شما در هر مرحله می توانید بودجه و پیشنهادات خود را آزمایش کنید. قیف فروش را به خاطر داشته باشید و براساس آن پیشنهادات خود را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که این قیف چهار مرحله داشت تا یک کلیک تبدیل به یک عمل از سوی مشتری شود. تمام ویژگی های Bids را در نظر بگیرد و سپس اقدام خود را انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ بازگشت سرمایه می توانید مقاله «نوشتن متن تبلیغاتی برای گوگل ادوردز» را دنبال کنید.

در این مقاله سعی شد تا پنج راه مهم برای بهینه سازی تبلیغات گوگل را مورد بررسی قرار دهیم. این پنج گام را هیچ گاه از یاد نبرید، اما تنها به این پنج قدم اکتفا نکنید، چرا که گوگل هر روز شما را شگفت زده خواهد کرد و هر روز امکانات جدیدی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.