آموزش کار با Google Keyword Planner

مردم سراسر جهان روزانه بیش از سه میلیارد جستجو فقط از طریق گوگل انجام می دهند. این باعث می شود موتورهای جستجو بهترین راه برای جذب افراد و هدایت آنان به سوی وب سایت شما باشند. با این حال، اگر می خواهید بیش از این در نتایج تبلیغات در گوگل دیده شوید، باید طبق قوانین موتور جستجو بازی کنید و این به معنای بهینه سازی محتوای شما با استفاده از کلمات کلیدی است.

سازگاری با کلمات کلیدی مناسب فقط یک موضوع خلاقانه نیست. آنچه شما نیاز دارید دسترسی به داده هایی است که از طریق آن تصمیم بگیرد. در واقع شما این تصمیم را می گیرید که در کدام نتایج بیشتر دیده شوید. این نوع اطلاعاتی است که شما فقط می توانید با استفاده از یک ابزار برنامه ریز کلمه کلیدی دریافت کنید.

در این مقاله، ما در مورد اینکه چرا شما باید به عنوان بخشی از استراتژی در خصوص بهینه سازی موتور جستجو خود استفاده کنید، صحبت خواهیم کرد. سپس ما به شما یاد می دهیم که بدون هزینه کردن، به Google Keyword Planner دسترسی پیدا کنید.

تبلیغات گوگل امروزه یکی از مهمترین ابزارهایی است که در اختیار صاحبان کسب و کار قرار گرفته تا بتوانند به راحتی و به صورت رایگان از این امکان استفاده کنند. Google Keyword Planner یکی از بهترین ابزارها در این زمینه است و به شما کمک می کند تا بهترین کلمات کلیدی را در خصوص موضوع کار خود پیدا کنید. Google Keyword Planner ابزار قدرتمندی است و از مزایای واضحی برخوردار است. شما باید بتوانید بیشترین بهره برداری را از آن جهت سئوی محتوای خود داشته باشید. به ما اطمینان کنید و با ما همراه باشید.

ویژگی های برنامه Google Keyword Planner

قبل از اینکه با ویژگی های این برنامه آشنا شویم، مهم است که دقیقاً بفهمید برای چه می توان از برنامه کلمات کلیدی استفاده کرد. همانطور که قبلاً نیز گفتیم، این ابزار با در نظر گرفتن تبلیغات PPC طراحی شده است. بنابراین در حدود نیمی از آنچه خواهید دید برای اجرای یک کمپین جستجوی موفقیت آمیز استفاده می شود. این ها برخی از مزایای برتر Google Keyword Planner است:

  • کلمات کلیدی جدید را با استفاده از کلمات، عبارات، وب سایت ها و دسته ها پیدا کنید.
  • روند حجم جستجو و داده های تاریخی کلمات کلیدی مختلف را کشف کنید.
  • پیش بینی عملکرد کلمات کلیدی را براساس بودجه و قیمت پیشنهادی متوسط ​​خود مشاهده کنید.
  • نتایج خود را بر اساس موقعیت جغرافیایی، زبان و دامنه تاریخ فیلتر کنید.
  • نتایج جستجوها را براساس میانگین جستجوهای ماهانه، سطح رقابت، برداشت های ارگانیک، برداشت های تبلیغاتی، پیشنهادات و میانگین کلی فیلتر کنید.

شایان ذکر است که برخی از این ویژگی ها فقط درصورتی که حساب Google Ads خود را با حساب Google Analytics خود همگام سازی کنید، در دسترس هستند. برای دستیابی به این اهداف، می خواهیم از ویژگی هایی که برای یافتن کلمات کلیدی برای بهبود استراتژی سئو در صفحه خود متمرکز شده است، استفاده کنیم.

پیدا کردن کلمات کلیدی جدید در Google Keyword Planner

اولین چیزی که شما باید از Keyword Planner استفاده کنید، یافتن کلمات کلیدی جدید است و این موضوع پیچیده ای نیست. هنگامی که شما می دانید چه کلمات کلیدی مربوط به سایت یا کمپین خاص شما است، می توانید از این کلمات کلیدی برای بهبود محتوا و سئو در صفحه وب سایت استفاده کنید. بنابراین وارد حساب Google Ads خود شوید و به Keyword Planner بروید. ناگفته نماند که در خصوص کار با Keyword Planner در مقاله «آشنایی با رابط کاربری ادوردز» به صورت مفصل صحبت شد.

نحوه کار با Google Keyword Planner

پس از ورود از داشبورد Google Ads خود، بر روی نماد «ابزار (Tools)» در نوار منوی بالای گوشه سمت راست کلیک کنید. بعد از باز شدن زیرمنوی آن پنج دسته دیگر برای شما به نمایش در می آید. گزینه Keyword Planner را از لیست برنامه «Planning» در سمت چپ منو انتخاب کنید. در مرحله بعدی، به شما دو گزینه ارائه می شود.

  • کلمات کلیدی جدید را پیدا کنید (Find new keywords)
  • حجم جستجو و پیش بینی ها را دریافت کنید (Get search volume and forecasts)

در این حالت شما باید یافتن کلمات کلیدی جدید را انتخاب کنید.

نحوه کار با Google Keyword Planner

در مرحله بعد، به آسانی کلمات کلیدی مدنظر را در نوار جستجو وارد کرده و به گوگل اجازه دهید کار خود را انجام دهد. اگرچه به نظر ساده می رسد، اما این کار مهمترین مرحله از کل فرآیند است. ابزار Keyword Planner بسیار پیشرفته است، اما نمی تواند کلمات کلیدی با ارزش را برای شما فراهم کند، مگر اینکه اصطلاحات جستجوی اولیه شما آن را در جهت درست هدایت کند.

یکی از مزایای مهم نوار جستجو این است که به شما امکان می دهد کلمات، عبارات و URL را که مربوط به شغل شما است وارد کنید. برای به دست آوردن بیشترین استفاده از جستجوهای خود، توصیه می شود از گزینه های جستجو استفاده کنید. در اینجا نمونه ای از این جستجو را مشاهده می کنید. تحقیق کلمات کلیدی اینجا در خصوص QuickSprout است.

نحوه کار با Google Keyword Planner
نحوه کار با Google Keyword Planner

همانطور که مشاهده می کنید، من از واژگان واحدی مانند سئو، عبارات دو کلمه ای مانند «بازاریابی محتوا (Content marketing)» یا «تبدیل تجارت الکترونیکی» و حتی برخی از عبارات سه کلمه ای مانند «بازاریابی مشاغل کوچک (Small business marketing)» استفاده کردم. من همچنین پیوندی را به صفحه اصلی QuickSprout درج کردم تا به این وسیله بتوانید درک بهتری از مطالب مربوط به سایت پیدا کنیم.

نمایش نتایج Google Keyword Planner

هنگامی که جستجوی اولیه خود را شروع می کنید، انتظار دارید تا اطلاعات زیادی به شما داده شود. اما اینطور نیست. ما در نهایت نتایج را محدود می کنیم. این به نفع شما خواهد بود. بازهم، اگر نمی خواهید برنامه های PPC را اجرا کنید، می توانید برخی از این داده ها را نادیده بگیرید.

نحوه کار با Google Keyword Planner
نحوه کار با Google Keyword Planner

دو مورد مهم وجود دارد که لازم است به آن اشاره کنم. برنامه کلمات کلیدی بر اساس جستجوی اولیه من 4403 ایده کلمه کلیدی ایجاد کرد. به طور پیش فرض، نتیجه ای که می خواهید ببینید بر اساس دوازده ماه گذشته داده های جستجو است. اما می توانید آن را تنظیم کنید تا ببینید اگر داده ها در یک بازه زمانی طولانی تر یا کوتاه تر باشد، چگونه داده ها تغییر می کنند.

قبل از دریافت ایده های جدید برای کلید واژه ها، کلید واژه برنامه ریز نتایج آنچه را که قبلاً جستجو کرده اید به شما نشان می دهد. تنها ستونی که می خواهید به آن نگاه کنید، میانگین جستجوی ماهانه و میزان رقابتی بودن آن است.

اشتراک آگهی (Ad impression share)، پیشنهادهای بالای صفحه (top of page bids) و وضعیت حساب (account status) همه برای تبلیغات درج شده است. همانطور که مشاهده می کنید، میانگین دامنه جستجو ماهانه بسیار گسترده است. به عنوان مثال، می گوید دامنه جستجو برای سئو از 100000 تا یک میلیون است. تفاوت بزرگی بین 150،000 جستجو و 950،000 جستجو وجود دارد که هر دو در آن محدوده قرار می گیرند. اما تنها راه برای بدست آوردن اطلاعات دقیق، اجرای یک تبلیغ دقیق است.

داده های رقابت (competition data) بسیار مهم است. کلمات کلیدی با رقابت بالا برای رتبه بندی چالش برانگیزتر خواهد بود، زیرا افراد بیشتری برای این کلمات و عبارات تبلیغات پولی را اجرا می کنند. اما شاید شما بتوانید با انجام اقدامات لازم برای پیشی گرفتن از آنها به صورت ارگانیک، مزیت بیشتری نسبت به رقبا داشته باشید. ممکن است برخی از شما با کلمات کلیدی کم رقابت موفقیت بیشتری داشته باشید. همه اینها به اولویت شما و کلمات کلیدی مورد نظر بستگی دارد.

با نگاهی به نتایج جستجو در بالا، اصطلاح «بازاریابی رسانه های اجتماعی (Social media marketing)» از سطح رقابت بالایی برخوردار است، در حالی که «ایجاد لینک (Link building)» نسبت به آن اولویت پایین تری دارد.

اکنون زمان آن رسیده است که ایده های کلمات کلیدی را بر اساس کلمات کلیدی مورد جستجو قرار دهیم.

نحوه کار با Google Keyword Planner
نحوه کار با Google Keyword Planner

در اینجا 12 ایده برتر کلمات کلیدی، طبقه بندی شده با اهمیت کلمه کلیدی را شرح خواهیم داد:

سعی شد تا بعضی از این پیشنهادات مشخص شوند و به این طریق به شما ایده بدهند تا شما با چگونگی این روند آشنا شوید.

به یاد داشته باشید که تمام کلمات کلیدی موجود در لیست مفید است و ارزش دارد که در محتوای شما استفاده شود. اما باید روش هایی برای اولویت بندی آنها پیدا کنید.

کلمات کلیدی کم رقابت با حجم جستجوی بالا ممکن است ساده ترین راه برای رتبه بندی شما باشند. اما همیشه اینطور نیست. به عنوان مثال، به داده های «social media» در تصویر بالا نگاه کنید. این یک حجم جستجوی بالا و رقابت کم است.

از آنجایی که این موضوع بسیار گسترده است، رتبه بندی برای آن نیز بسیار دشوار خواهد بود. این موضوع به این دلیل است که مردم برای رتبه بندی کمپین های PPC هزینه نمی کنند. در سمت دیگر، «مدیر رسانه های اجتماعی (social media manager)» در انتهای تصویر از حجم جستجوی بالا و سطح رقابت بالایی برخوردار است و آن را به عنوان یک کلید واژه چالش برانگیز برای رتبه بندی قرار می دهد.

اکنون اجازه دهید نگاهی به ایده های کلمات کلیدی ای که آنها را دسته بندی کردیم، بیاندازیم:

  • SEO company
  • آژانس بازاریابی دیجیتال (Digital marketing agency)

هر دوی این ها دارای حجم جستجوی بالا و سطح رقابت متوسط ​​هستند. رتبه بندی ارگانیک برای این کلمات کلیدی لزوما آسان نخواهد بود، اما قطعاً غیرممکن نیست. حتی اگر اصطلاحاتی مانند «بازاریابی وب (web marketing)» از حجم جستجوی کمتری برخوردار باشد، هنوز هم در آن 1000 تا 10،000 دامنه قرار دارد و رقابت کمی برقرار است. من هم این را دسته بندی کردم، زیرا مربوط به دو اصطلاح دیگر است که در مورد آنها صحبت می کنیم. به طور بالقوه می توانید از اصطلاحات برای انجام جستجوی جدید خاص تر استفاده کنید. اما ما به زودی وارد آن خواهیم شد. قبل از اینکه به هر چیزی پیچیده تر بپردازید، باید با فیلتر کردن نتایج آزمایش کنید. ایده های کلمات کلیدی را با رقابت کم، رقابت زیاد، حجم جستجوی کم و حجم جستجوی بالا سازماندهی کنید.

محدود کردن جستجو در Google Keyword Planner

اکنون که زمانی را برای مرتب کردن لیست کلمات کلیدی خود صرف کرده اید، احتمالاً متوجه شده اید که 4،400+ کلمه کلیدی خیلی زیاد است. بسیاری از این کلمات کلیدی مورد استفاده شما نخواهند بود. بنابراین می خواهید نتایج را محدود کنید تا اطمینان حاصل کنید که فقط مواردی را مشاهده می کنید که مهمترین آنها هستند و در واقع از استراتژی سئو شما سود خواهند برد. ساده ترین راه برای انجام این کار بلافاصله تغییر یکی از فیلترها از «ایده های کاملاً مرتبط (broadly related ideas)» به «ایده های نزدیک مرتبط (closely related ideas)» است.

نحوه کار با Google Keyword Planner
نحوه کار با Google Keyword Planner

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، این فیلتر به تنهایی نتایج جستجو را به نصف کاهش می دهد. بنابراین با استفاده از نتایج جدید ایده های کلمات کلیدی بیشتری را مرور کرده و به آن برسید. از کلمات کلیدی موجود در این لیست استفاده کنید تا به شما در ایجاد جستجوهای جدید بسیار مرتبط کمک کند. به کارهایی که قبلاً انجام دادم مراجعه کنید.

SEO company، digital marketing agency  و web marketing  را از لیست اولیه ایده ها حذف کردم. در اینجا نتایج جستجو برای آن دسته از کلمات کلیدی همراه با آدرس سایت Quick Sprout نشان داده می شود.

نحوه کار با Google Keyword Planner
نحوه کار با Google Keyword Planner

این اصطلاحات جدید همراه با فیلتر نزدیک به آنها 296 ایده کلمه کلیدی را نمایش می دهد. این لیست برای مدیریت شما بسیار منطقی تر است. علاوه بر تمام فیلترهای گفته شده، می توانید نتایج خود را با مکان، زبان و شبکه های جستجو محدود کنید. شما می توانید محدوده جستجوی خود را در محدوده جغرافیایی، زبان خاص و یا شبکه ای که در آن جستجو می شود محدود کنید.

نحوه کار با Google Keyword Planner
نحوه کار با Google Keyword Planner

قطعاً این ویژگی برای کسانی که فعالیت های PPC را انجام می دهند، سودمندتر است. در این حالت، شما می توانید فقط کاربرانی را جستجو کنید که در آن منطقه جستجو می کنند. اما هنوز هم ارزش دیدن رقابت و حجم جستجو را در صورت تنظیم مکان تغییر می دهید. با هر لیست از ایده ها، می توانید اطلاعات را به عنوان صفحه گسترده اکسل نیز بارگیری کنید. به نظر من، این باعث می شود تا یادداشت ها و سازماندهی داده ها به شکلی منطبق با برنامه سئو و استراتژی محتوا برای شما آسان تر شود.

نحوه کار با Google Keyword Planner
نحوه کار با Google Keyword Planner

ما قبلاً هنگام کشف کلمات کلیدی جدید، حجم جستجو را مشاهده کردیم. حجم داده های نمایش داده شده از 12 ماه گذشته بود. ممکن است شما تغییراتی در تاریخ و زمان ایجاد کرده باشید و نتایجی متفاوت را ببینید.

ابزار Keyword Planner به شما حجم جستجوی پیش بینی شده برای آینده را نشان نمی دهد، اگر تصمیم دارید یک کمپین PPC اجرا کنید، پیش بینی کلمات کلیدی خود را به شما نشان می دهد. شما باید برای این کار هزینه کنید و ممکن است هزینه آن کم یا مقرون به صرفه نباشد که ماهانه توسط گوگل دریافت می شود.

این یک پیش بینی ایده آل نیست، اما افتضاح هم نیست. اگر از من سوال کنید، به شما می گویم که به آن عمل نمی کنم. اما این تصمیم کاملاً به عهده شماست. می توانید از این ابزار استفاده کنید تا ایده بهتری در مورد عملکرد کلمات کلیدی خاص به شما ارائه دهد. اگر بتوانید با استفاده از این کلمات کلیدی راهی برای دریافت 20،000 برداشت ماهانه به صورت ارگانیک پیدا کنید، بهتر از پرداخت هزینه آن است.

اما ممکن است پیش بینی هایی را انجام دهید که ارزش آن را بر اساس کلمات کلیدی، پیش بینی ها و بودجه ای که می خواهید برای کلمات کلیدی پرداخت شده اختصاص دهید، دنبال کنید.

نتیجه

اکنون که لیست کلمات کلیدی خود را در اختیار دارید، زمان آن رسیده است که SEO داخلی صفحه وب خود را ارتقا دهید.

برنامه ریزی کنید که کدام کلمات کلیدی را می خواهید اولویت بندی کنید و سپس محتوا تولید کنید که به شما در رتبه بندی آن شرایط کمک می کند. پست ها و راهنماهای وبلاگ بنویسید. ایجاد تصاویر، فیلم ها و اینفوگرافیک ها. محتوایی تولید کنید که ترکیبی از این ها باشد. روی برچسب های عنوان، برچسب های هدر و پیوند داخلی با کلمات کلیدی دقیق متمرکز شوید. شروع به آزمایش با Google Keyword Planner کنید. از آنجا که استفاده رایگان است، امتحان کردن ضرری ندارد.