نکات مهم سئو در محتوا و سئو داخلی سایت

نکات مهم در سئو داخلی : بررسی ساختار یک صفحه کاملا بهینه شده برای موتور های جست و جو

هنگامی که اسم اصول سئو در صفحه یا (ON-PAGE) می آید، مطمئن هستیم که شما در مورد متا تگ ها و تراکم کلمات کلیدی بارها شنیده اید.

اما اگر شما به دنبال استراتژی عملی هستید که بتوان در سایت خود از آن استفاده کنید، شما را به دیدن این infographic دعوت می کنیم.

این یک چک لیست ساده است که می تواند در هر محتوایی که منتشر می کنید، ترافیک موتورهای جستجو روی آن را بیشتر  کند تا افزایش بازدید خوبی داشته باشید:

نکات سئو
نکات سئو

توضیحات بیشتر در مورد اینفوگرافیک اصول سئوی داخلی”  :

1.از URL های SEO-Friendly استفاده کنید (استفاده از آدرس بهینه شده):

گوگل به URL هایی که از 3-5 کلمه تشکیل می شود، امتیاز بیشتری می دهد؛ تجربیات رتبه بندی ما نشان میدهد که URL های کوتاه بسیار تاثیر گذار تر هستند.

بنابراین ما توصیه می کنیم از URL های کوتاه و مناسب استفاده کنید.

همچین حتما کلمه کلیدی تان را در URL به کار ببرید.

به عبارت دیگر:

از URL نامتناسب مثل: tabliq.com/p=123

یا URL بلند مثل: tabliq.com/8/6/16/cat=SEO/on-page-seo-is-so-amazing-omg-its-the-best استفاده نکنید.

 

2.Title را با کلمه کلیدی آغاز کنید:

تگ title شما، دقیقا مهمترین فاکتور در سئوی صفحه شماست.

در واقع هرچه کلمه کلیدی به آغاز یک title نزدیک تر باشد، امتیاز شما در بین موتورهای جست و جو بیشتر می شود.

استفاده از کلمه کلیدی در title
تگ title

البته همیشه مجبور نیستید که title را با کلمه کلیدی شروع کنید ولی تلاش کنید آن را در نزدیک ترین مکان ممکن به شروع، جای گذاری کنید.

3.کلمات تشویقی را به Title اضافه کنید:

استفاده از اصلاح کننده هایی مانند “2018”، “بهترین”، “راهنمای”، “چک لیست” و “بررسی” می تواند به شما برای رتبه بندی طولانی مدت کلمه کلیدی مورد نظرتان کمک کنند و باعث افزایش کلیک بر روی نتیجه سایت شما در گوگل شود.

4.به title پست، تگ H1 بزنید:

تگ سربرگ اصلی شماست؛ بسیاری از CMS ها(مثلا وردپرس) در صورتی که همه تنظیمات را به درستی سِت کرده باشید، بطور اتومات به title شما تگ H1 می زنند؛ اما برخی از تم ها این تنظیم را نادیده می گیرند. کدهای سایتتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید عنوان شما تگ H1 دارد.

در بعضی از قالب های سایت برای اینکه متن را بزرگتر کنند از تگ H1 استفاده می کنند؛ حتما بررسی کنید که در یک صفحه فقط از یک تگ H1 استفاده شده که آن شامل کلمه کلیدی شما است .

tag title
تگ H1

5.با استفاده از مالتی مدیا بازدیدکننده را در وب سایت ماندگار کنید:

متن ها فقط تاحدی می توانند محتوا را  انتقال دهند و قادر نیستند بطور کامل مفهوم را به اطلاع مخاطب برسانند، پس با تصاویر، فیلم ها و نمودارهای جذاب می توانید نرخ ریزش بازدیدکننده را کاهش و زمان نگه داشتن آن ها در وب سایت را افزایش دهید.

احتمالا متوجه شده اید که ما در تبلیغ دات کام از تصاویر، نمودارها و اسکرین شات های زیادی استفاده می کنیم.

به این دلیل  که ما معتقدیم تصاویر، محتوای ما را بهتر به اطلاع شما می رسانند.

علاوه بر آن، اضافه شدن تصویر برای بهبود سئوی صفحه شما نیز سودمند است، مالتی مدیا به شما کمک می کنند تعامل شما با کاربر -که گوگل توجه ویژه ای به آن دارد- بیشتر شود.

همچنین باعث افزایش درک مطالب شما توسط مخاطب های‌تان می شود؛ این یعنی مردم صفحه شما را بیشتر دوست دارند و بیشتر به آن مراجعه می کنند.

6.به زیرتیتر ها تگ H2 بزنید:

حداقل یکبار در زیر تیتر، کلمه کلیدی خود را وارد کنید … و به آن تگ H2 اعمال کنید.

تست های ما نشان داده است که استفاده از برچسب H2 روی یک کلمه کلیدی، باعث تفاوت چشمگیر آن با سایر مطالب می شود.

به مثال زیر توجه کنید:

تگ H2 زیر سربرگ
تگ H2

این یک نمونه از تاثیرات تگ های H2 است.

7.کلمه کلیدی را در بین 100 کلمه اول به کار ببرد:

سعی کنید کلمه کلیدی در بین 100 تا 150 کلمه اول مقاله ظاهر شود.

استفاده از کلیدواژه
کلمه کلیدی در اول متن

احتمالا شما بصورت طبیعی این کار را انجام می دهید.

اما گاهی مردم چنان درگیر توضیح می شوند و مقدمه را طولانی می کنند که کلمه کلیدی بسیار دیر ظاهر می شود.

درصورتی که استفاده از کلمه کلیدی در بین 100 کلمه اول به Google کمک می کند تا درک کند مطالب شما در چه موردی است و آن را در اختیار مخاطب درحال جست و جو قرار دهد.

8.از طراحی ریسپانسیور  (Responsive) برای سایت استفاده کنید:

گوگل از سال 2015 اقدام به جریمه سایت هایی کرده است که با موبایل هماهنگ نیستند و احتمالا در آینده سخت گیری بیشتری در این رابطه انجام دهد، شما می توانید برای هماهنگی سایت با تلفن های همراه یا از طراحی Responsive استفاده کنید یا سایت موبایل طراحی کنید؛ که ما طراحی Responsive را به شما توصیه می کنیم.

اگر سایت شما mobile-friendly است . احتمالا تا الان تعداد زیادی از بازدیدکننده از طریق موتورهای جست و جو داشته اید.

اگر می خواهید وب سایتتان را  mobile-friendly کنید،  جدا توصیه میکنیم از طراحی ریسپانسیو استفاده کنید، این عمل از نظر user experience ایده آل است؛ حتی گوگل پلاس هم ان را ترجیح می دهد.

9.لینک خروجی به کار ببرید:

این یکی از راحت ترین اصول سئو برای بالا بردن رتبه یک صفحه است.

پیوند دادن به صفحه های مرتبط، به گوگل کمک می کند تا دریابد موضوع شما در مورد چیست؛ همچنین این اقدام  کیفیت بالای صفجه شما را به گوگل نشان می دهد.

عدم استفاده از لینک خروجی می تواند اولین اشتباه شما در سئوی صفحه باشد، ما تلاش میکنیم به ازای هر 1000 کلمه، 2 تا 4 لینک خروجی به کار ببریم. این قانون خوبی برای اکثر وب سایت ها است.

به خاطر داشته باشید که لینک های خروجی می توانند برای شما بازتاب داشته باشند، پس در صورت امکان به سایت هایی لینک دهید که آتوریتی و رتبه بهتری نسبت وب سایت شما دارند.

10.از لینک داخلی استفاده کنید  :

لینک های داخلی می توانند بسیار پول ساز باشند!(انتقال کاربر به صفحه دلخواه) برای هر پست از 2 تا 3 لینک داخلی استفاده کنید.

اگر می خواهید نمونه عالی استفاده از لینک داخلی را مشاهده کنید، سری به ویکی پدیا بزنید.

آن ها برای هر ورودی، همه کلمه کلیدی های جست و جو شده ی مشابه را اضافه می کنند:

موتورهای جست و جو
لینک داخلی

بدیهی است که ویکی پدیا می تواند بیشتر از 50 لینک داخلی داشته باشد چون ویکی پدیا است. ولی برای سایت های معمولی، بهترین و مطمئن ترین حالت استفاده از 2 تا حداکثر 5 لینک داخلی به مطالب گذشته است .

11.سرعت وب سایت تان را افزایش دهید:

گوگل اعلام کرده است که سرعت بارگذاری یک صفحه در رتبه بندی بین جستجوگرهای اینترنتی، تاثیر به سزایی دارد ( اخیرا آن را به مراتب مهمتر دانسته است). شما می توانید سرعت سایت خود را با استفاده از CDN، فشرده سازی تصاویر و تغییر به هاست های سریعتر افزایش دهید.

مطمئن شوید که بارگذاری وب سایت شما بیشتر از 6 ثانیه طول نمی کشد:

MunchWeb اعلام کرد که 75٪ کاربران، مجددا به سایتی که بارگیری آن از 6 ثانیه بیشتر طول بکشد سرنمی زنند.

شما به کمک GTMetrix.com می توانید سرعت بارگذاری سایت خود را بررسی کنید.

GTMetrix.com
افزایش سرعت لود سایت

CDN و پلاگین های cache خوب هستند اما سرمایه گذاری روی هاست های پر سرعت بهترین روشی است که می توانید سرعت وب سایت تان را افزایش دهید.

حدود 10 هزارتومان در هر ماه برای استفاده از هاست منطقی است اما باعث رشد چشمگیر سرعت وب سایت شما نمی شود، ما زمان بارگذاری همین سایت را از 10 ثانیه به کمتر از 6 ثانیه افزایش دادیم تنها با تغییر هاست از ماهی 50 هزارتومان به مقدار بالاتر( ما از هاست های ایران سرور استفاده کردیم)

از نظر سئو، هاست های پرسرعت تاثیر زیادی در نرخ بازگشت مخاطبین به صفحه شما را دارند.

12.از کلمات کلیدی مشابه( LSI) بهره بگیرید:

(LSI(Latent Semantic Indexing کلمه کلیدی، همان مترادف های کلمه کلیدی شما هستند که گوگل آن را تشخیص می دهد و از آن برای نتیجه جست و جو (و احتمالا کیفیت) صفحه شما استفاده می‌کند. در هر پست از چندین کلمه مشابه و مترادف استفاده کنید.

ما نمی خواهیم راجع به LSI کلمه کلیدی چیزی بنویسیم چراکه ما محتوای واقعی طولانی می نویسیم.(محتوای طولانی باعث می شود که بطور طبیعی از کلمات مترادف استفاده شود)

اما اگر می خواهید بطور 100درصد مطمئن شوید که از مترادفِ کلمه کلیدی استفاده کرده اید، کلمه کلیدی خود را در گوگل سرچ کنید و ببینید  “Searches Related to” چه کلماتی را به شما پیشنهاد می دهد.

13.به کمک تصاویر، بهینه سازی کنید:

اطمینان حاصل کنید که نام فایل تصاویر شامل کلمه کلیدی می شود(برای مثال می تواند اسم فایل تصویر شما اصول_سئو_در_صفحه باشد) همچنین از کلمه کلیدی در قسمتی از متن جایگزین استفاده شود.

استفاده از متن جایگزین
اسم تصویر در سئو

دلیل دیگری که تصاویر منجر به بهینه سازی می شوند، به موتورهای جست و جو اطلاع می دهد که موضوع صفحه شما چیست…که می تواند به صورت ضمنی به بهبود رنک وب سایت شما کمک کند.

برای مثال هنگامی که Google تصاویر را با متن اصلی “widget های آبی” و “widget های سبز” می بیند، باسرچ کلمه ” widget” توسط مخاطب، این صفحات را معرفی می کند.

14.از دکمه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی استفاده کنید:

شبکه های اجتماعی بطور مستقیم در رنک وب سایت شما موثر نخواهند بود ولی باعث بیشتر دیده شدن مطلب شما می‌شوند.

هرچه بیشتر دیده شوید، بیشتر احتمال دارد کسی به شما پبیوندد. پس از جای گذاری دکمه شبکه های اجتماعی در مکان مناسب در وب سایت تان دریغ نکنید.

مطالعه ی BrightEdge نشان می‌دهد که دکمه های برجسته به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی میتوانند تا 700٪ اشتراک در این شبکه ها را افزایش دهند.

شبکه های اجتماعی بخش مهمی از الگوریتم Google نیستند. اما اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی در سایت هایی مانند فیس بوک، توییتر و Google+ ممکن است به افزایش رتبه شما بصورت غیر مستقیم کمک کند.

15.مطالب با محتوای طولانی تهیه کنید:

مطالعات سئو نشان می‌دهد هرچه طول مطلب بیشتر باشد، رتبه بهتری در بین نتایج گوگل بدست می‌آورد؛ در نتیجه طول مطلب ارتباط مستقیم با رنکینگ وب سایت شما دارد.

محتوای محتوا مطالب
نمودار طول محتوا و رتبه گوگل

تلاش کنید برای هر مطلب حدودا 1900 کلمه به کار رفته باشد.

ما مطمئن هستیم هرکدام از مقالات ما بیشتر از 1000 کلمه مفید دارند، مطالب طولانی به بالا رفتن رنک وب سایت شما کمک می کنند و باعث ترافیک بیشتری روی سایتتان میشود، این یک بازی برد-برد است.

16. Dwell Time یا زمان ماندگاری در وب سایت را تقویت کنید: 

اگر بازدیدکننده ها با فاصله کمی بعد از ورود به وب‌سایت شما دکمه بک را بزنند، گوگل تنها یک نتیجه می گیرد: این یک صفحه با کفیت پایین است.

به همین دلیل است که گوگل از “dwell time” برای تخمین کیفیت محتوای خود استفاده می کند، با محتوای طولانی و جذاب که مخاطب را به خواندن نگه می دارد، زمان ماندن در صفحه خود را افزایش دهید.

در اینجا می خواهیم راجع به نکات سئوی بیشتری صحبت کنیم که در اینفوگرافیک جا نشد:

کیفیت محتوا:

قطعا مطالب زیادی درمورد “کیفیت محتوا” شنیده اید،

به دلیل این که موتورهای جستجو هیچ راه مستقیمی برای تعیین کیفیت مطالب ندارند، آن ها از روش های غیرمستقیم استفاده می کنند مانند:

  • گزارش بازدیدکننده ها
  • نشانه گذاری های (Bookmarks) گوگل کروم
  • زمان ماندگاری در سایت (Time on site)
  • زمان برگشت از سایت (Dwell time)
  • جست و جو های گوگل در مورد برند شما

به عبارت دیگر ، محتوای عالی قطعا به شما صدمه نخواهد زد. بنابراین هیچ دلیلی برای عدم انتشار مطالب جذاب در هر زمان وجود ندارد 🙂

کامنت های مثبت کاربران:

ما مدت ها دنبال این بودیم که صفحاتی که کامنت های زیاد و مثبتی دارند، آیا در جست و جوی گوگل رتبه بهتر دارند؟

به همین دلیل زمانی که گوگل اعلام کرد: داشتن تعامل زیاد کاربران در سایت شما می تواند بسیار زیاد به رتبه بندی کمک زیادی کند، ما متعجب نشدیم.

پس خیلی خوب است که مردم را تشویق کنید تا در پستهای شما نظر دهند.

افزایش نرخ کلیک های واقعی (Organic CTR):

جای هیچ تردیدی وجود ندارد که Google از کلیک ها برای رتبه بندی استفاده کند.

و حتی اگر برای این کار هم مفید نباشد، شما می توانید فهرست گوگل خود را با CTR بهینه سازی کنید.

به ازای کلیک بیشتر -> ترافیک بیشتر خواهید داشت.

نزدیک بودن مطالب به خواسته کاربر:

این بزرگترین کار ممکن است.

الگوریتم رنک برین گوگل اندازه گیری می کند که تا چه حد کاربر با محتوای شما تعامل داشته است.

(برای مثال رنک برین توجه ویژه ای روی CTR و Dwell Time دارد…که راجع به هردوی آن ها توضیح دادیم).

هدف نهایی رنک برین این است که متوجه شود محتوای شما برای کاربر مفید بوده است یا خیر؛

به عبارت دیگر، محتوای شما با خواسته کاربر منطبق است؟ اگر نه، بسیار دشوار به آن رتبه می دهد (حتی اگر صفحه خود را با کلمه کلیدی بهینه سازی کرده باشید).

اما اگر یک صفحه ایجاد کرده باشید که کاربر را راضی کند، Google در نتیجه جست و جو، وب سایت شما (SERPs) را بالاتر قرار میدهد .

به عنوان مثال، شما مایل به مشاهده رتبه بندی “نوشتن رزومه براساس اصول گوگل” هستید. یک جستجوی گوگل را برای این مدت انجام دهید و نتایج 3 مورد اول را ببینید:

نوشتن رزومه
نتایج گوگل

چه چیزی مشاهده می کنید؟

همه نتایج لیست دستورالعمل ها هستند مثل این مورد:

قانون serp
نتایج جست و جو

به عبارت دیگر، افرادی که این کلمه را جستجو می کنند نمی خواهند یاد بگیرند که چرا رزومه اهمیت دارد (یا مهم نیست). آنها نمی خواهند تاریخچه رزومه را بدانند. آنها فقط یک لیست بزرگ از دستور العمل ها را می خواهند.

به این ترتیب، هرچه شما بیشتر قصد کاربر را به ارمغان بیاورید،استقبال آن ها بهتر خواهد بود.

امیدواریم این مطالب برای شما سودمند باشند. اگر سوال داشتید و کمکی خواستید می توانید با ما تماس بگیرد.

اصول سئو
تبلیغ دات کام