تجارت اینترنتی نکته ها و ترفندها

تجارت اینترنتی نکته ها و ترفندها

● درس اول : لیستی از مشخصه های مشتری خود داشته باشید

یکی از کارهائی که باید اولویت بالائی برای شما داشته باشد، جمع آوری آدرس پست الکترونیک بازدید کنندگان سایت شما است. از زمان شروع سایت، به جمع آوری آدرسها بپردازید. تهیه یک لیست از مشتریان بالقوه خدمات شما، یک باید است. هرچند ارائه یک خبرنامه الکترونیک بسیار عالی است ولی خیلی ضروری نیست. شما می توانید به لیست خود، تغییرات سایت، محصولات جدید یا هرچیز دیگری که دوست دارید ارسال کنید.
توجه داشته باشید که تا زمانی که لیست شما کوچک است، می توانید آنرا توسط نرم افزار پست الکترونیک موجود در رایانه خود پیش ببرید ولی وقتی لیست شما بزرگ شود، مثلا از ۱۰۰ آدرس بیشتر شود، دیگر باید به دنبال ابزارهای مخصوص مدیریت لیست باشید و یا از سایت های مخصوص این کار استفاده کنید. هرچند شخصا تمایلی به نام بردن از سایت خاصی برای این کار نداریم، اما سایت یاهو هم خدمات مناسبی در این زمینه ارائه می کند.

●  درس دوم : به ظاهر حرفه ای سایت با معیارهای جهانی اهمیت دهید

سایت شما ممکن است باعث پیروزی یا شکست شما شود. یک سایت با ظاهر حرفه ای نقش اساسی در موفقیت شما دارد. اگر در طراحی یک سایت حرفه ای چندان مهارت ندارید، حتما یک نفر حرفه ای برای این کار استخدام کنید. توجه داشته باشید که سایت حرفه ای به معنی یک سایت با امکانات گرافیکی بالا و بخشهای متحرک و یا حتی بخشهای Flash نیست. سایت حرفه ای در نگاه اول ممکن است خیلی هم ساده به نظر آید
ساختار مناسب، راحتی حرکت در سایت، دسترسی سریع به اطلاعات، سرعت بالا آمدن مناسب (مخصوصا با خطوط نه چندان مناسب ما)، وجود خدمات مناسب، خدمات پشتیبانی مناسب، پشتیبانی مناسب از زبان های مختلف و پارامتر های متعدد دیگری در حرفه ای شدن سایت شما موثر هستند. وجود یک مشاور در این زمینه در کنار شما، خیلی به شما کمک می کند.
البته برخی تصور دارند استفاده از ابزارهای گرافیکی زیاد نامطلوب است ؛ به نوعی باید وبسایت شما با زنگ آمیزی ؛ ساختار و شکل و شمایل سایتهای حرفه ای در نظر بگیرید؛ یک راه راحت و سهل ؛ مراجعه به وبسایتها که معروف و نام آشنا هستند و یا شما از آن خوششان آمده است دو نکته ؛ تنها از وب سایتها نام آشنا و معروف ایده بگیرد از به کارگیری عین ایده جدی دوری کنید ؛ دوم اینکه تفاوت فرهنگ ؛ هنر ؛آداب اجتماعی و حتی گرافیک خط را فراموش نکنید ؛ وبسایتها ایرانی بهترین نمونه مناسب هستند.

●  درس سوم : از مخاطب و کالا در بازار خاص استفاده کنید

اگر می خواهید پول زیادی بدست آورید، باید یک بازار خاص را انتخاب کنید که نیاز ویژه ای از مشتری را پاسخ دهد. مردم محصولات و خدماتی که نیاز شخصی آنها را پاسخ دهند خیلی دوست دارند. اگر شما نفر اول در برآوردن این نیاز باشید، برنده هستید.
سعی نکنید در سایت خود همه جور خدمات یا محصولات را ارائه کنید. مثلا برای خرید کتاب، یک سایت فرهنگی که روی فروش کتاب متمرکز است را انتخاب می کنید یا یک سایت که از فروش گل و اسباب بازی گرفته تا فروش لوازم منزل و شوکلات و کتاب ؟ حتی آمازون که همه چیز می فروشد، هنوز به عنوان یک کتاب فروشی شناخته می شود تا یک اسباب بازی فروشی.
اگر هم تصمیم دارید که فروش آنلاین خود را توسعه دهد بهتر است در یک حرکت گام به گام و در قالب طرح طولانی مدت و فاز به فاز انجام دهید ؛ سرویس ها خرید را به تفکیک جنس و نوع کالا ارایه شده دسته بندی و امکان دهید کاربر گیج نشود موتورجستجو داخلی وبسایت راه گشا است.

● درس چهارم: با دیگران تماس داشته باشید

ایجاد ترافیک بالا برای سایت شما نیاز به صرف وقت و هزینه دارد. کلید ایجاد ترافیک بالا برای سایت شما، برقراری هرچه بیشتر ارتباط از سایر سایتها به سایت شما است. هرچند لیست شدن در موتورهای جستجو اولین قدم شما باید باشد ولی نباید به آن اکتفا کنید. دو روش خوب برای ایجاد ترافیک به سایت شما عبارت است از :
– برنامه همکاری فروش (Affiliate program) – چنین برنامه ای به برقراری صدها و حتی هزاران ارتباط از سایر سایتها به سایت شما کمک می کند. موضوع از این قرار است که شما برنامه ای طراحی می کنید که هرکس که خدمات و محصولات شما را از طریق سایت خود بفروشد، درصدی از فروش به او تعلق می گیرد. حتی برخی برنامه ها، در جلب مشتری، حتی اگر فروشی هم صورت نگیرد، پول می دهند.
– ارائه خدمات و محصولات رایگان – ارائه چنین امکانات رایگانی به جذب ترافیک زیاد به سایت شما کمک خوبی می کند. مثلا ارائه مقالات رایگان که دیگران بتوانند در سایت خود از آنها استفاده کنند و به سایت شما ارتباط دهند. کتاب های الکترونیک رایگان، نرم افزار، فایل های صوتی که بتوانند در Flash از آنها استفاده کنند، ملودی های طراحی شده برای گوشی های موبایل و خیلی چیزهای جذاب دیگر.

● درس پنجم: کالای سودآور ارایه دهید

فروش محصولات و خدمات خودتان خیلی از فروش برای بقیه، سود آورتر است. برخی از برترین اقلام قابل فروش در اینترنت عبارتند از :
▪ نرم افزار
▪ اطلاعات
▪ سایت های اختصاصی
▪ خدمات اینترنت
البته این لیست نهایی نیست بلکه تجربه های آنلاین است ؛ می توانید گزینش کنید ؛ پرس و جو کرده و از تجربیات دیگران بهره ببرید ؛ ممکن است شما در شهری باشید که خرما خوب و معروف دارد ؛ راه اندازی وبسایت فروش آنلاین خرما برای شما سودآور تر از فروش تلفن و موبایل است .
البته برنده کسی است که بتواند در کنار واقعیت بازار ایده نو و برتر ارایه دهد ؛ یادتان باشد حراجی ای بای که اکنون بزرگترین حراجی آنلاین و اینترنتی است با ایده فروش گردنبد ۱۹ دلاری دوست دختر یا بهتر بگویم نامزد پیر امیدیار موسس این بنگاه بزرگ راه اندازی شد تا او را پولتداترین مرد ایرانی کند.

● درس ششم : اعتماد حرف اول را می زند

معمولا مردم دوست ندارند که در معرض فروش قرار گیرند و در مقابل آن مقاومت می کنند. شما خیلی موفق تر خواهید بود اگر در جهت ارائه کمک به مشتریان خود حرکت کنید. این کار با نوشتن مقالات مفید، دوره های آموزشی و یا حتی با حضور فعال در اتاق های گفتگوی مناسب با خدمات شما حاصل می شود. اعتماد، حرف اول را در تجارت اینترنتی می زند. شما باید در میان مخاطبین خود، اعتبار کسب کنید. اگر مشتری احساس کند که شما قبل از فکر کردن به فروش به او و بدست آوردن پول، می خواهید مشکل او را شناسائی کنید و به او در رفع نیازش، کمک کنید، خیلی راحت تر به شما اعتماد می کند.
شاید شما یک وبلاگ خبری ؛ اجتماعی یا حتی شخصی داشته باشید یا مدیر یک وب سایت شرکت ؛ ارگان و شخص باشید و شاید هم یک بازدیدکننده دایمی هزاران وبلاگ و وب سایت محسوب می شوید. است.

● درس هفتم : خودکار کردن کارها، وقت با ارزش شما را حفظ می کند

هرچند در تجارت، خیلی کارها را باید شخصا انجام دهید و درگیر آنها شوید، خیلی کارها را هم می توان خودکار کرد، مثل :
▪ مدیریت لیست آدرسها
▪ پیگیری ها با مشتری
▪ پیام های خوش آمد گوئی
▪ پیغام های تشکر
▪ پیگیری سفارش ها
▪ تایید سفارش ها
این کار با استفاده از سیستم های پاسخ گوی خودکار، کدها و برنامه های نرم افزاری قابل حصول است. یادتان باشد هر سرویس که بتواند خیال مشتری را راحت کند مطلوب و حتمی است .
یادتان باشد خرید آسان تجربه ای خواهد بود که مشتریان را جذب می کند بازهم سراغی از شما بگیرند باید از تمام توان فنی خود بهره ببرید تا یک وبسایت با امکانات کامل و به روز و البته در دسترس داشته باشید.

● درس هشتم ؛ برنامه ریزی کنید!!

▪ سازمان مناسب کار، یک دلیل اصلی موفقیت تجارت شما است.
▪ یک برنامه کاری زمان بندی شده برای هر روز خود تنظیم کنید.
▪ از برنامه دریافت پست الکترونیک با قابلیت طبقه بندی نامه های دریافتی در زیر شاخه های مختلف استفاده کنید.
▪ فایل ها و شاخه های موجود در رایانه خود را برای دسترسی راحت تر و سریع تر، تنظیم کنید.
▪ یک صفحه “سوال و جواب های مکرر” برای سایت خود طراحی کنید.
▪ برای پیام هائی که بصورت متناوب ارسال می کنید، یک ساختار مشخص تعریف کنید.
▪ در رایانه خود یک صفحه شامل اطلاعات ورود به سایت هائی که با آنها همکاری دارید و آدرس وب آنها برای دسترسی راحت تر، تهیه کنید.

● درس نهم

بالاترین اولویت برای شما باید خدمات پس از فروش مناسب و رضایت کامل مشتری باشد. هرچند داریم در مورد دنیای اینترنت صحبت می کنیم ولی با مردمی که در دنیای واقعی زندگی می کنند سروکار داریم. خیلی هم به ارتباط های مصنوعی و نرم افزاری و پست الکترونیک تکیه نکنید. خیلی از بازدید کنندگان سایت شما می خواهند با یک تفر در بخش خدمات مشتری شما حرف بزنند و بعد خرید کنند. از امکانات پشتیبانی زنده (Live Agent) در سایت خود استفاده کنید.

● درس دهم برای بدست آوردن پول، باید پول خرج کنید.

برای بدست آوردن پول، باید پول خرج کنید. شما باید در موارد زیر با دست باز سرمایه گذاری کنید :
▪ رایانه
▪ دسترسی به اینترنت
▪ نرم افزار
▪ ثبت دامنه
▪ میزبانی سایت
▪ آموزش شامل کتاب، سی دی و غیره
▪ تبلیغات
البته با هزینه گزاف و بدون برنامه به نتیجه موردنظر نخواهید رسید ؛ سرمایه گذاری پله ای توصیه می شود، اقل نیاز خود را فراهم کنید ؛ با مشاوره و کارشناسی از بهترین ها فراهم کنید ؛ مثلا در طراحی وبسایت یک میزبان هاست معتبر رزو کنید؛ دامنه های مختلف ایتنرنتی را ثبت کنید اما در هنگام خرید نرم افزار سعی کنید ؛ نرم افزار در سطح آماتور نصب کنید ؛ نگران اعتبارتان نباشید به جز اهالی فن و متخصصین ؛ خریداران شما از نوع نرم افزارتان آگاهی ندارد زیرا خروجی نرم افزارهای مشابه است ؛ گرچه شاید عدم وجود برخی از امکانات و سرویسها دست و پا شما را بندد اما بازهم سعی کنید کمتر هزینه کنید . اما با کسب درآمد و پیشرفت کار نسخه های جدید از نرم افزار ؛ سرویسهای جدید کارآمدتر را به کارتان اضافه کنید و حتی نوع سرویس دهی خود را افزایش دهید اما مراقب رقیبان خود باشید ؛ شاید رقیب شما با هزینه کرد زیاد از شما سبقت بگیرد و هرگز سودی نصیبتان تا بتوانید به توسعه برسید.

● درس یازدهم تمام جوانب کار خود را بسنجید

برای هر شروعی کار یک راه خاص وجود دارد ؛ از تجربیات دیگران استفاده کنید اما یادتان باشد آنها در زمان و شرایط خاصی کار می کردند زمانی سرویسهای پرداخت پول در داخل کشور نبود به همین منظور برخی از روشهای سنتی بهره می بردند مانند واریز مبلغ به شماره حساب مدیرمالی وبسایت و …. یادر کشورهای خارجی کارتهای پرداخت اینترنتی مانند ماستر کارت وجود دارد اما این کارتهای اعتباری در ایران کم یا اصلا در اختیار کاربران نیست !!! این موارد را فراموش نکنید به راحتی می توانید یک خط مشی کامل مالی طراحی کنید ؛ البته باید تمام جوانب کار را بسنجید .

● درس دوازدهم

هرچند قرار ما فقط ده درس مهم بود، ولی همیشه به خاطر داشته باشید که خطرناک ترین تهدید برای موفقیت شما و غیر حرفه ای ترین کار در اینترنت، SPAM است. همیشه از آن دوری کنید. اسپم چیست؛ ساده است ؛ ایمیلهای تبلیغاتی که به صورت انبوه برای کاربران ارسال می شود اگر ایمیل ارسالی شما شامل محتوایی نباشد که فرد آن را درخواست داده باشد دریافت کند و از تمایلی هم به دریافت آن نداشته هرزنامه یا اسپم گفته می شود.
البته هرنوع ایمیل عمومی یا تبلیغی هرزنامه نیست اگر شما در باشگاه مجازی ؛ وب سایتها و …عضو شده باشید شاید برایتان خبرنامه یا مجله اینترنتی و یا ….. ارسال کند اما اگر با استفاده از نرم افزار خاص به صورت عمده و بی هدف و البته بدون اجازه کاربر ؛ ایمیلتان جمع آوری شود و برایتان گهگاه یک ایمیل با محتویات تبلیغات ؛ بیانه سیاسی و یا ….. ارسال می شود .این نوع ایمیلهای Spam نامیده می شود اسپم در کشورهای پیشرفته غیرقانونی و مشمول جریمه می شود اما در ایران هنوز مرسوم نبوده و حکم قانونی هم نخواهد داشت
هرگز برای مشتریان ؛ کاربران و حتی دیگر اهالی دنیای مجازی مزاحمت ایجاد نکنید حتی سروصدا که بعنوان پس زمینه صفحات گذاره می شود .
مطالب بالا، لیست کاملی نیست و فقط به عنوان شروع و راهنما می تواند مفید باشد. مطمئنا مسائل و نکات بسیاری هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و شما بسیاری از آنها را می شناسید و به آنها عمل می کنید.